Copa America 2024. Ecuador, calificare dramatică și va juca în sferturi cu Argentina. Ce partide sunt programate marți dimineață

Fanii fotbalului sunt pe cale să se bucure de o nouă sărbătoare a sportului lor favorit. Pe lângă Euro 2024, ei vor putea urmări din data de 21 iunie în format live video Copa America 2024.

UPDATE: Rezultate din etapa a 3-a din Grupa B

Echipa națională a Venezuelei, care era deja calificată în faza sferturilor de de finală de la Copa America 2024, a încheiat Grupa B cu victorii pe linie, după ce a trecut de Jamaica, scor 3-0, în ultima etapă.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Bello (49), Rondon (46) și Ramirez (85). În sferturile de finală, Venezuela va întâlni reprezentativa Canadei, ocupanta locului secund din Grupa A.

În celălalt meci din Grupa B, selecționata Ecuadorului a scos un 0-0 în fața Mexicului și s-a calificat în fazele eliminatorii datorită golaverajului. Cele două formații au încheiat cu câte 4 puncte, dar ecuadorienii au avut golaveraj +1, față de 0 al mexicanilor.

Ecuadorul va avea o misiune teribil de grea în sferturile de finală, acolo unde o așteaptă deținătoarea trofeului Argentina.

Clasamentul Grupei V după etapa a 3-a:

Venezuela – 9 puncte
Ecuador – 4 puncte (golaveraj 4-3)
Mexic – 4 puncte (golaveraj 1-1)
Jamaica – 0 puncte

În noaptea de luni spre marți se vor disputa întâlnirile din ultima etapă a Grupei C, după următorul program:

ora 04:00 Bolivia – Panama
ora 04:00 SUA – Uruguay

UPDATE: Rezultate din etapa a 3-a din Grupa A

Deja calificată în sferturile de finală de la Copa America, naționala Argentinei și-a permis să-și menajeze câteva piese importante, printre care și Lionel Messi, dar și așa a câștigat cu 2-0 în fața reprezentativei din Peru, în ultima etapă din Grupa A.

Deținătoarea trofeului s-a impus cu golurile marcate de Lautaro Martinez (47, 86). În minutul 72, Paredes a ratat o lovitură de la 11 metri pentru argentinieni, care au încheiat grupa pe locul 1, cu maximum de puncte.

În celălalt meci al Grupei A, selecționata Canadei a scos un rezultat de egalitate, scor 0-0, în fața formației din Chile și s-a calificat în sferturile de finală. De remarcat este faptul că chilienii au jucat în inferioritate numerică din minutul 27, după eliminarea lui Suazo.

Clasamentul Grupei A după etapa a 3-a:

Argentina – 9 puncte
Canada – 4 puncte
Chile – 2 puncte
Peru – 1 punct

În noaptea de duminică spre luni se vor disputa întâlnirile din ultima etapă a Grupei B, după următorul program:

ora 03:00 Jamaica – Venezuela
ora 03:00 Mexic – Ecuador

UPDATE: Rezultate din etapa a 2-a din Grupa D

Sâmbătă dimineață au avut loc meciuri din etapa a 2-a a Grupei D de la Copa America 2024. În prima partidă a zilei, echipa națională a Columbiei a învins la pas reprezentativa din Costa Rica, scor 3-0.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Luis Diaz (31, penalty), Sanchez (59) și Cordoba (62). În urma acestui succes, columbienii și-au asigurat calificarea în faza sferturilor de finală ale competiției.

În cealaltă întâlnire a Grupei D, selecționata Braziliei a obținut o victorie confortabilă în fața Paraguayului, scor 4-1. Golurile ”selecao” au fost reușite de Vinicius (35, 45+5), Savio (43) și Lucas Paqueta (65, penalty), în timp ce pentru învinși a înscris Alderete (48).

Clasamentul Grupei D după etapa a 2-a:

Columbia – 6 puncte
Brazilia – 4 puncte
Costa Rica – 1 puncte
Paraguay – 0 puncte

În noaptea de sâmbătă spre duminică se vor disputa întâlnirile din ultima etapă a Grupei A, după următorul program:

ora 03:00 Argentina – Peru
ora 03:00 Canada – Chile

UPDATE: Rezultate din etapa a 2-a din Grupa C

Vineri dimineață s-au desfășurat partidele din etapa a 2-a a Grupei C de la Copa America 2024. Primul meci al zilei a adus și o mare surpriză, echipa națională a SUA fiind învinsă, scor 1-2, de reprezentativa din Panama.

Americanii au jucat în inferioritate numerică din minutul 18, după eliminarea lui Weah, dar au deschis scorul prin Balogun (22). Panamezii au restabilit imediat egalitatea prin Blackman (26) și au dat lovitura în partea secundă prin Fajardo (83). În urma acestui eșec, americanii sunt la un pas de eliminarea din competiție.

În celălalt meci al Grupei C, selecționata Uruguayului a obținut o victorie confortabilă în fața Boliviei, scor 5-0. Golurile au fost marcate de Pellistri (8), Nunez (21), M. Araujo (77), Valverde (81) și Bentancur (89).

Clasamentul Grupei C după etapa a 2-a:

Uruguay – 6 puncte
SUA – 3 puncte
Panama – 3 puncte
Bolivia – 0 puncte

În noaptea de vineri spre sâmbătă se vor disputa întâlnirile din etapa a 2-a din Grupa D, după următorul program:

ora 01:00 Columbia – Costa Rica
ora 04:00 Paraguay – Brazilia

UPDATE: Rezultatele din etapa a 2-a în Grupa B

Joi dimineață au avut loc meciurile din cadrul etapei a doua a Grupei B de la Copa America 2024. În primul meci al zilei, Ecuador a reușit să o învingă pe Jamaica cu scorul de 3-1.

În al doilea meci, Venezuela a produs surpriza etapei, de până acum, și a reușit să o învingă pe Mexic, scor 1-0, grație golului marcat de Salomon Rondon dint-o lovitură de la 11 metri.

Clasamentul Grupei B după etapa a doua:

Venezuela – 6 puncte
Ecuador – 3 puncte
Mexic – 3 puncte

Vineri dimineață vor avea loc partidele Panama – SUA, de la ora 1:00 dimineața, și Uruguay – Bolivia de la ora 4:00 dimineața.

UPDATE: Rezultate din etapa a 2-a în Grupa A, a Argentinei

Campioana Mondială continuă seria de victorii la Copa America. Miercuri dimineață, echipa lui Leo Messi a câștigat cu 1-0 meciul cu Chile, din cadrul etapei a doua a grupei A.

În cealaltă partidă a grupei A, Canada a reușit să o învingă pe Peru, grație unui gol marcat de Jonathan David, jucătorul celor de la Lille.

Clasamentul Grupei A după primul meci:

Argentina – 6 pct
Canada – 3 pct
Chilie – 1 pct
Peru – 1 pct

Următoarele partide vor avea loc joi dimineață, de la 1:00, Ecuador – Jamaica, respectiv ora 4:00, Venezuela – Mexic.

UPDATE: Rezultate din etape 1 în Grupa D, a Braziliei

Brazilia a început cu stângul Copa America. Elevii lui Dorival Junior au remizat cu Costa Rica, 0-0, în primul meci al Grupei D, din care mai fac parte Columbia și Paraguay.

Frustrarea este și mai mare pentru Selecao, având în vedere că a controlat în totalitate partida. Doar că, Rodrygo și Raphinha nu au găsit drumul către gol în primele 45 de minute. Tot în prima repriză, VAR-ul i-a anulat Braziliei o reușită, după ce Marquinhos a fost surprins în poziție de offside.

În actul secund, vedetele lui Dorival Junior au continuat asediul la poarta lui Patrick Sequeira. Însă fără succes. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Lucas Paqueta, care a luat la țintă bara transversală.

În celălalt meci al Grupei D, Columbia a învins-o pe Paraguay cu 2-1 și s-a poziționat pe primul loc după prima rundă. Cele două forțe ale Americii de Sud își vor disputa primul loc în etapa a treia, când se vor întâlni în meciul direct.

Clasamentul Grupei D după primul meci:

1. Columbia – 3 puncte
2. Brazilia – 1 punct
3. Costa Rica – 1 punct
4. Paraguay – 1 punct

Următoarele partide vor avea loc miercuri dimineață, de la 04:00, ora României, între Peru – Canada și Chile – Argentina.

UPDATE: Rezultate din etapa 1 în Grupa B, a Mexicului

Ecuador – Venezuela a început extrem de prost pentru atacantul Enner Valencia, care a luat cartonașul roșu în minutul 22 și a transformat misiunea echipei sale în una extrem de dificilă. Deși văzuse inițial cartonașul galben, arbitrul partidei a mers la VAR și i-a arătat direct cartonașul roșu.

Chiar și așa, Ecuador a deschis surprinzător scorul în minutul 40 prin Jeremy Sarmiento, jucătorul lui Brighton. Venezuelenii au revenit în joc în minutul 64, când Jhonder Cadiz a egalat. Golul victoriei pentru Venezuela a fost marcat în minutul 74 de către Eduard Bello.

În cealaltă partidă, Mexic, favorita grupei, a întâlnit reprezentativa Jamaicăi. Hispanicii au învins la limită, scor 1-0, după reșita din minutul 69 a fundașului Gerardo Arteaga. Așadar, clasamentul grupei B după prima rundă arată astfel:

Venezuela – 3 puncte
Ecuador – 0 puncte

Următoarele dueluri programate au loc luni dimineață. Primul meci are loc la 01:00 (ora României). Statele Unite ale Americii vor întâlni Bolivia. În al doilea meci se vor confrunta Uruguay și Panama, de la ora 04:00 (ora României).

UPDATE: Rezultatele din etapa 1 în Grupa A, a Argentinei

Argentina – Canada a fost meciul de deschidere de la Copa America 2024. Lionel Messi și compania au reușit să se impună cu 2-0 în fața canadienilor într-o partidă în care starul Argentinei a spus că “a fost un meci greu și foarte fizic”. Al doilea duel de la Copa America a avut loc tot în grupa A, la o zi distanță, și s-a jucat între Peru și Chile, scor 0-0.

Așadar, clasamentul grupei A după prima rundă arată astfel:

Argentina – 3 puncte
Chile – 1 punct
Canada – 0 puncte

Următoarele dueluri programate au loc în dimineața zilei de duminică. Primul, de la ora 1:00 a României, este cel dintre Ecuador și Venezuela, pe arena echipei de fotbal american, San Francisco 49ers. Duelul cu numărul 2 al zilei este cel dintre Mexic și Jamaica, de la ora 3:00, tot pe arena unei echipe de fotbal american, Houston Texans.

Echipele calificate la Copa America 2024. Favoritele și surprizele turneului

De la cea de-a 48-a ediție a Copei America nu vor lipsi cele mai importante reprezentative ale continentului american. Se anunță dueluri încinse în cele patru grupe, din care vor merge mai departe câte două formații. Iată lista completă a țărilor participante:

Costa Rica

Favorita principală a turneului este Argentina. Lionel Messi, aflat în formă mare, și colegii săi au câștigat și precedenta ediție a competiției, disputată în 2021 în Brazilia. Argentinienii au în total 15 trofee în palmares, la fel de multe ca Uruguay, considerată cea de-a treia favorită la trofeu.

Principala rivală a argentinienilor se anunță a fi rivala tradițională, Brazilia. Reprezentativa carioca a fost finalistă în 2021, pierzând ultimul act cu 1-0. În ceea ce privește surprizele, se așteaptă lucruri interesante de la Jamica, Chile și Columbia.

Programul complet Copa America 2024. Meciuri și ore de start

Meciurile live video de la Copa America 2024 se vor disputa de la ore destul de dificile pentru publicul din România. Este vorba despre orele 01:00, 03:00 și 04:00.

🚨🏆 Official Copa América 2024 groups.

Argentina and Brazil can only face each other in the final, as part of potential combinations. pic.twitter.com/eZGUC7w0sS

— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) December 8, 2023

Rezultate Copa America 2024

Pe site-ul FANATIK.ro găsiți la zi rezultatele tuturor meciurilor de la Copa America 2024. Vă ținem la curent cu scorurile din toate partidele din cadrul grupelor, dar și cu ce se întâmplă în fazele superioare ale competiției.

Sferturile de finală se vor juca în 4, 5 și 6 iulie, iar semifinalele sunt programate pentru 9 și 10 iulie. Finala mică se joacă pe 13 iulie, iar ultimul act este programat pe 14 iulie.

Clasament actualizat Copa America 2024

Se anunță lupte încinse în cele patru grupe, iar bătăia pentru calificare se va da până în ultima etapă. Pe FANATIK.ro aveți acces la clasamentul actualizat al grupelor, după fiecare partidă.

Calculele calificării, situația marcatorilor, detalii despre accidentări și multe alte informații vor fi disponibile pe site-ul nostru pe tot parcursul competiției!

Copa America 2024 nu se vede la  TV în România!

Copa America nu va fi transmisă la TV în România. Deși inițial Digi Sport anunțase că va transmite competiția, din cauza unor probleme cu Federația de Fotbal din America de Sud, postul TV nu va mai difuza partidele de la Copa America, conform golazo.ro.

Scoruri live și rezumate video ale meciurilor din Copa America 2024

Vă ținem la curent cu ce se întâmplă peste ocean, iar aici găsiți scorurile de la Copa America 2024 în regim live. De asemenea, vă oferim rezumatele video ale meciurilor jucate de Messi, Vinicius Jr. sau Luis Diaz, imediat după terminarea acestora.

Fazele spectaculoase, ratările și paradele incredibile, precum și controversele legate de arbitraj și nu numai vor fi disponibile pe FANATIK.ro pe toată durata turneului!

Vedetele de la Copa America. Cine sunt jucătorii de top din competiție

Cu excepția africanilor, toate superstarurile fotbalului global pot fi văzute la treabă pe parcursul lunilor iunie și iulie. Dacă la Euro 2024 joacă Mbappe, Harry Kane, Bellingham sau De Bruyne, Copa America 2024 este rezervată superstarurilor precum Leo Messi (Argentina), Vinicius Jr. (Brazilia) sau Rodrygo (Brazilia).

Proaspăt câștigător al UEFA Champions League cu Real Madrid, Fede Valverde va fi și el prezent, ca reprezentant al Uruguayului. Alte nume sonore care vor juca live video la Copa America 2024 sunt Lautaro Martinez (Argentina), Casemiro (Brazilia), Alphonso Davies (Canada), Christian Pulisic (SUA), Leon Bailey (Jamaica), Luis Diaz (Columbia) sau Kendry Paez (Ecuador).

Orașele și stadioanele Copa America 2024. Unde se desfășoară partidele

Inițial, Copa America 2024 trebuia să se dispute în Ecuador, însă în noiembrie 2022 țara membră a federației CONMEBOL a anunțat că nu dorește să se ocupe de găzduirea turneului. Astfel, SUA a fost aleasă ca țară gazdă, luându-se în calcul și faptul că nord-americanii vor găzdui Cupa Mondială din 2026, alături de Mexic și Canada.

Meciurile din cadrul Copa America 2024 se vor juca pe următoarele stadioane:

AT&T Stadium, Arlington, Texas (80.000 de locuri)
Mercedes-Benz Stadium, Atlanta, Georgia (71.000 de locuri)
Q2 Stadium, Austin, Texas (20.738 locuri)
Bank of America Stadium, Charlote, Carolina de Nord (74.867 locuri)
MetLife Stadium, East Rutherford, New Jersey (82.566 locuri)
NRG Stadium, Houston, Texas (72.220 locuri)
SoFi Stadium, Inglewood, California (70.240 locuri)
Levi’s Stadium, Santa Clara, California (68.500 locuri)
State Farm Stadium, Glendale, Arizona (63.400 locuri)
Allegiant Stadium, Las Vegas, Nevada (61.000 locuri)
Arrowhead Stadium, Kansas City, Missouri (76.416 locuri)
Children’s Mercy Park, Kansas City, Kansas (18.467 locuri)
Hard Rock Stadium, Miami Gardens, Florida (64.767 locuri)

Finala mică va fi găzduită de stadionul Bank of America Stadium, din Charlotte, Carolina de Nord. Marea finală se va disputa pe arena Hard Rock Stadium, din Miami, Florida.

Pe FANATIK.ro veți putea găsi, pe lângă informații la zi despre rezultatele din cadrul Copa America 2024, și cele mai tari imagini de la fața locului. Vă oferim fotografii de top de la meciuri, precum și din jurul arenelor.

Aici veți putea descoperi și imagini în format video din Statele Unite ale Americii, atât din timpul partidelor, cât și de la antrenamente, conferințe de presă și multe altele!

FANATIK.ro este locul perfect în care să urmăriți live video Copa America 2024 și să fiți la curent cu tot ceea ce se petrece în cadrul celui mai important turneu în care sunt implicate țările din federațiile CONCACAF și CONMEBOL în 2024!