Corvinul a câștigat Cupa și revine în competițiile europene după 42 de ani. Hunedorenii au jucat în 1982 în Cupa UEFA

Corvinul Hunedoara a câștigat pentru prima datî în istoria clubului Cupa României, după ce a învins dramatic în finală Oțelul Galați la loviturile de departajare, scor 5-4. La finalul timpului regulamentar a fost 2-2, iar egalitatea a persistat și după cele două reprize de prelungiri. Partida s-a disputat miercuri seară, 15 mai, la Sibiu.

Corvinul revine în cupele europene după 42 de ani

Astfel, formația din Liga 2, pregătită de Florin Maxim, va juca în preliminariile Europa League, cu condiția ca UEFA să-i acorde licența pentru cupele europene ediția 2024-2025.

FRF a trimis documentele la Nyon, iar forul european urmează să le avize în zilele următoare. Din informațiile FANATIK, ar fi vorba despre o simplă formalitate.

Surse federale au explicat:  ”Practic, această procedură simplificată, este doar o verificare din partea UEFA ca să nu ajungă în competițiile europene cine știe ce club falimentar. Important este meritul sportiv, iar în situația în care Corvinul câștiga Cupa, mai mult ca sigur că va juca în cupele europene”.

În 1982, Corvinul a ajuns în turul 2 al Cupei UEFA

Corvinul a mai jucat în cupele europene în 1982. Formația pregătită pe atunci de Mircea Lucescu și Remus Vlad s-a clasat pe locul 3 în Divizia A și a jucat în fosta Cupa UEFA. În turul I, Corvinul a trecut de Grazer AK, după 1-1 în Austria și 3-0 la Hunedoara.

În runda secundă, hunedorenii au fost eliminați de FK Sarajevo, o echipă de calibru european la acea vreme. Echipa din fosta Iugoslavie avea în lot câțiva fotbaliști internaţionali consacraţi, precum Susici, Pasici, Hadžibegić, Janjus.

Meci spectaculos cu FK Sarajevo la Hunedoara: 4-4

În primul meci, Corvinul a făcut 4-4, acasă, la finalul unui meci foarte spectaculos, cu răsturnări de scor nebune. Hunedoara a jucat în formula: Marian Ioniță – Florin Dubinciuc, Mircea Rednic, Ioan Bogdan, Ioan Andone, Victor Oncu, Dorin Nicșa (56 Michael Klein) , Ioan Petcu, Dorin Mateuț (88 Dan Târnoveanu), Romulus Gabor, Florea Dumitrache.

Oaspeții au deschis scorul prin Hadzialagic (7), iar Likic a făcut 2-0 în minutul 17. Formația lui Mircea Lucescu a  revenit senzațional.

Dumitrache a redus din handicap (37), Ioan Andone a egalat (41), iar Ion Petcu a făcut 3-2 în finalul primei reprize (44). Hunedorenii s-au desprins la 4-2, prin reușita lui Mateuț (62), iar tribunele arhipline erau în delir. Finalul meciului le-a aparținut însă celor de la FK Sarajevo, care au restabilit egalitatea prin Pasic (80) și Likic (85).

Florea Dumitrache a fost suspendat 7 ani din Europa după returul de la Sarajevo

Returul de la Sarajevo a fost câștigat fără drept de apel de gazde, scor 4-0. Corvinul a terminat meciul cu doi eliminați, Gabor și Florea Dumitrache, iar la final s-a lăsat cu un mare scandal. Dumitrache a lovit un arbitru și a primit o suspendare de șapte ani din Europa partea UEFA. „Mopsul” avea 34 de ani și practic acea suspendarea i-a pus capăt carierei internaționale.

”A fost o „dublă” Corvinul – FK Sarajevo. Am făcut 4-4 acasă și ne-au bătut la ei cu 4-0. Dar la ei arbitrajul a fost cam strâmb. Au fost eliminați și Gabor, și Dumitrache. După eliminare, Dumitrache s-a dus să-i ceară socoteală unuia dintre tușieri, un împuțit de italian! L-a lovit cu fanionul în burtă”, a rememorat Mircea Lucescu pentru ProSport, în 2011.