Cristi Coste a trăit pe „Toumba” un PAOK – FCSB 0-1 cu Becali în tribune: geniul lui Târnovanu, nebunia lui Olaru și Sfinții Părinți ai lui Gigi

Fără exagerare, cu 30 de minute înainte de primul fluier în PAOK – FCSB, nu erau mai mult de 3.000 de suporteri în tribune. E drept că gazdele anticipau că „Toumba” nu se va umple, fiind oră târzie și zi de joi, dar parcă tot te așteptai la altceva. Zona din jurul arenei e plină de terase și de zone de food, dar nici aici nu e supra-populație.

Cum se trăiește pe „Toumba” un PAOK – FCSB cu Gigi Becali în tribune, meciul în care poliția greacă putea trage un pui de somn

Sunt numai tricouri negre și îmbrăcăminte cu sigle 1926. Și, bineînțeles, poliție câtă frunză și iarbă, pentru că forțele de ordine s-au pregătit ca pentru un meci de risc maxim. Au avut acum patru zile destulă gălăgie în oraș la neuro-derby-ul dintre PAOK și Aris.

Gigi Becali are parte de tratament special și ajunge în lojă pe trasee doar de greci știute. Nu același lucru se întâmplă cu cei circa 300 de fani ai roș-albaștrilor care au locuri rezervate în peluza dinspre tabelă. Interesantă strategie de a-i introduce în stadion. Coborau câte 10-12 din fiecare autocar care i-a adus la stadion și abia după ce erau verificați aceștia urma un alt grup. Oricum, poliția greacă a trăit liniștită la meciul acesta, putea chiar sforăi…

„Fluviul” a început să-și ia viteză undeva cu 20 de minute înainte de start. A fost suficient pentru ca „Toumba” să se umple în proporție de peste 80 la sută. S-a „înnegrit” arena, nu se mai vedeau scaunele albe. Iar când ultra-peluza și tribuna I, ca la un semn, au început să cânte, am realizat că suntem într-adevăr pe fanaticul stadion al lui PAOK, unde românul Răzvan Lucescu este rege.

Peluza fanatică după fotbal, pentru care PAOK este religie, a tăcut câteva secunde doar la golul „buldozerului” Daniel Bîrligea

Ce nebunie frumoasă e să auzi stadionul alb-negru cântând! Rezonanța specială de pe „Toumba” face parte din scenariu. E greu pentru brigada lui Mustață aflată în colțul acela de peluză să se facă auzită. Pentru că atunci când nu cântă fanii, se aude Ionuț Cercel și „Made in Romania” de la boxele arenei…

Poate începe și fotbalul, așteptăm și ocaziile. E normală presiunea pe care grecii o pun pe arbitrul german Stegemann, dar surpriza este mare pentru gazde când vine rapid un „galben” la Camara. Doar minutul 3 și avertisment la PAOK. Răzvan e concentrat la marginea terenului, Charalambous are discuții mai lungi cu Pintilii și cu Filip.

Fotbalul e încrâncenat, dar curat, ușor-ușor apar și șuturile spre cele două porți. Șut e în „șut”, dar scoate Kotarski. Nu doar PAOK are portar, și Târnovanu e în zi de grație. Îl blochează unu la unu pe Taison (min. 39) și se bucură ca și cum ar fi marcat un gol! Bara lui Despodov nici nu se mai pune!

Singurul detaliu care nu se schimbă este cântecul neîntrerupt al fanaticilor lui PAOK. Există un antidot și pentru asta. Faza din minutul 45+8, când Olaru îi „fură” mingea lui Michailidis și i-o așează lui Bîrligea pentru 0-1!

Prostia lui Darius Olaru a dat foc stadionului. „Toumba” a pus o presiune de nedescris în repriza secundă pe FCSB și pe arbitru!

Deși Gigi Becali dădea semne de nervozitate pe final de primă repriză, imaginile surprinse de FANATIK fiind elocvente, probabil că golul lui Bîrligea l-a mai liniștit. Celebra pauză FCSB-istă l-a „pedepsit” doar pe Băluță, înlocuit de Miculescu.

Dar vine din senin prostia lui Darius Olaru care putea schimba impresia foarte bună pe care FCSB a lăsat-o în prima oră la Salonic. Căpitanul campioanei pune mâna pe o minge, frustrat că nu a primit fault, și vede al doilea cartonaș galben. E doar minutul 56! Începe Golgota FCSB-ului, e timpul pentru rugăciuni. Oricum, are cine să le facă și au și efect.

Târnovanu are o nouă intervenție uluitoare, la reluarea cu capul al lui Ozdoev. Presiunea pe care o pune peluza pe FCSB și pe arbitru este infernală. Echipa lui Charalambous se apără tot mai jos, e și normal, e scos și Bîrligea. Timpul trece, dar trece greu. Se joacă aproape doar în treimea noastră!

Răzvan Lucescu aruncă în luptă tot ce are valid pe bancă. PAOK macină, macină, dar FCSB rezistă. Zece minute de prelungire! Trec greu. Vine și bara din minutul 96 a lui Michailidis. Parcă s-au aliniat și astrele pentru FCSB în această deplasare infernală de pe „Toumba”. Și chiar s-au aliniat! Nu doar astrele, ci și „îngerii” lui Becali. Sau Sfinții Părinți ai lui Gigi, cu atât mai mult cu cât mărturisea că la Salonic e locul unde au trăit bunicii lui.

FCSB are 6 puncte din 6 după primele două meciuri din faza principală a Europa League. Visul milionar poate continua. Calculele făcute la tragerea la sorți de Becali sunt, până acum, respectate! La fel și milioanele!