CSM Constanța, remiză cu emoții în fața lui Ystads. Vicecampioana României, revenire spectaculoasă la debutul în EHF European League

Vicecampioana României la handbal masculin a început sezonul cu două înfrângeri în fața marii rivale Dinamo. Mai întâi au pierdut în semifinalele Cupei României, pentru ca apoi să cedeze și în prima etapă din campionat.

CSM Constanța și Ystads au terminat la egalitate în EHF European League

La fel ca și în sezonul precedent, CSM Constanța a luat startul în EHF European League, a doua competiție valorică a continentului, și a jucat primul meci pe teren propriu în fața suedezilor de la Ystads.

Partida a început cum nu se poate mai prost pentru vicecampioana României, care s-a văzut condusă imediat cu 4-0. Susținuți de un public frenetic, elevii George Buricea au încercat să revină pe tabelă, dar de câte ori se apropiau urma o nouă perioadă mai puțin fastă.

Așa s-a ajuns ca nordicii să intre la pauză cu un avantaj de trei goluri, scor 13-16. Și partea secundă a început în aceeași notă, cu ”marinarii” căutând cu disperare să se apropiere de adversar, dar nereușind acest lucru.

Constănțenii au ratat printre degete victoria

Revenirea a început să se întrevadă abia din minutul 45, când CSM a început să pună o presiune și mai mare. Gol după gol, gazdele au recuperat terenul  și cu nouă minute înainte de final au egalat, scor 24-24.

Mai mult, constănțenii au continuat jocul bun și au condus chiar și cu două goluri avans, dar suedezii au mai avut o ultimă forțare pe finalul jocului și au reușit să egaleze in extremis, scor 29-29.

Alături de CSM București și Ystads, din Grupa D a EHF European League mai fac parte formațiile Chrobry Glogow (Polonia) și CD Bidasoa Irun (Spania). Cele două echipe se întâlnesc în prima etapă, marți, 8 octombrie, de la ora 21:45.

Programul vicecampioanei României în faza grupelor EHF European League este următorul:

Chrobry Glogow – CSM Constanța (15 octombrie, ora 19:45)
CSM Constanța – CD Bidasoa Irun (22 octombrie, ora 19:45)
CD Bidasoa Irun – CSM Constanța (29 octombrie, ora 21:45)
Ystads – CSM Constanța (19 noiembrie, ora 19:45)
CSM Constanța – Chrobry Glogow (26 noiembrie, ora 19:45)

Handbalul masculin românesc mai este reprezentat și de Dinamo în EHF Champions League. ”Dulăii”, sub comanda lui David Davis, au avut un start excepțional în faza grupelor, cu 3 victorii din tot atâtea meciuri.