Cu gândul la transfer? Portarul dorit de Gigi Becali la FCSB, două gafe incredibile în meciul din SuperLiga! Video

Lukas Zima a gafat incredibil în meciul UTA Arad – Petrolul Ploiești, în deschiderea etapei a 12-a din SuperLiga. George Cîmpanu a înscris direct din lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, după o eroare a portarului dorit de Gigi Becali la FCSB.

UPDATE: O nouă gafă pentru Lukas Zima în UTA – Petrolul

În superioritate numerică din minutul 44, Petrolul a reușit să marcheze la scurt timp după startul reprizei secunde prin Alexandru Tudorie. UTA Arad a reușit să pună din nou două goluri diferență pe tabelă doar 4 minute mai târziu, după golul prahovenilor.

Omondi i-a pasat excelent pe culoar lui Valentin Costache. Fostul fotbalist de la CFR Cluj a trimis mingea în fața porții printre picioarele lui Marian Huja. Hrezdac a apărut la finalizare și l-a învins pe Lukas Zima.

Portarul dorit de Gigi Becali la FCSB a părut că poate reține balonul, ținând cont că pasa lui Vali Costache nu a avut intensitate. În cele din urmă, Zima nu a reușit să rețină balonul și a fost învins. VEZI VIDEO AICI.

Lukas Zima, gafă în meciul din SuperLiga! A luat gol de la 30 de metri

Petrolul a avut parte de o primă repriză dezastruoasă cu UTA la Arad. Mai întâi Marian Huja a înscris în propria poartă în minutul 32, după o centrare periculoasă în fața porții a lui George Cîmpanu. Același fotbalist a marcat direct din lovitură liberă doar 6 minute mai târziu.

George Cîmpanu a trimis direct pe poartă de la aproximativ 30 metri din lovitură liberă. Mingea nu a avut intensitate, însă a prins pământul chiar în fața lui Lukas Zima. Portarul ceh în vârstă de 30 de ani a fost surprins, iar mingea a intrat în plasă.

Greșeala lui Lukas Zima a venit la doar câteva minute, după ce reușise un dribling de efect în fața unui adversar. Portarul ceh a fost cel mai slab fotbalist de la Petrolul după prima repriză, fiind notat cu doar 4,8 de Flashscore. VEZI VIDEO CU GAFA AICI.

Lukas Zima, dorit de Gigi Becali la FCSB

FANATIK a dezvăluit în exclusivitate că Gigi Becali plănuiește să-l aducă pe Lukas Zima la FCSB în perioada de transferuri din iarnă. Latifundiarul din Pipera vrea să profite de situația financiară nefericită a prahovenilor și să-l transfere pe portarul de 30 de ani.

Astfel, Gigi Becali vrea să ofere pe loc suma de 250.000 de euro celor de la Petrolul Ploiești pentru Lukas Zima, iar o altă sumă de 250.000 de euro ar urma să intre în conturile celor de la Petrolul în perioada de mercato din iarnă.

Lukas Zima ar urma să se alăture FCSB-ului la finalul anului, când Andrei Vlad va părăsi echipa. Gigi Becali este așteptat să facă o ofertă oficială după meciul cu PAOK (1-0). Claudiu Tudor, președintele Petrolului, a anunțat că Zima mai are contract cu „lupii galbeni” până pe 30 iunie 2026.

Lukas Zima, dorit și de alte cluburi: „Nu este bătută în cuie cu FCSB”

“La o înţelegere pentru Zima n-am ajuns. Vom vedea. Important este ca Zima să apere în continuare la fel, mai are contract un an şi opt luni, dar pentru preţul corect orice jucător poate pleca.

Avem interes şi din altă parte. O să vedem. Nu este bătută în cuie cu FCSB. Astăzi nu am stabilit nimic, important este să câştigăm cu UTA Arad, ne aşteaptă un meci foarte greu.

Sincer, n-avem nicio presiune. Suntem în an centenar, încercăm să ne bucurăm de acest lucru. Băieţii se bucură de fotbal, vrem să fim cât mai sus, iar rezultatele bune o să îi ducă spre echipe naţionale sau alte transferuri.

Jucăm pentru club, pentru emblemă, n-avem nicio presiune. Să nu ne ia nimeni în calcul, că nu suntem periculoşi”, a spus Claudiu Tudor, la FANATIK SUPERLIGA.