Cursă incredibilă la 100 metri liber, în care s-a spulberat recordul mondial. David Popovici, la o sutime de argintul olimpic și tot una de locul 4!

David Popovici a reușit să câștige medalia de bronz în proba de 100 metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris după o cursă incredibilă.

Sportivul chinez Pan Zhanle a câștigat aurul olimpic, stabilind cu 46.40, un nou record mondial, în timp ce David Popovici a terminat pe trei, cu timpul de 47.49, la o sutime de secundă de locul 3!

Astfel, argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48 sutimi.

Mai mult, sportivul tricolor a încheiat cursa cu o sutime în fața maghiarului Nandor Nemeth, clasat al patrulea, cu timpul de 47.50!

Cursa a fost de-a dreptul dramatică, Popovici întorcând al 7-lea după 50 de metri, dar revenind incredibil pe final.

În această cursă, chinezul Pan Zhanle și-a doborât propriul record mondial (46.80), câștigând aurul olimpic cu timpul de 46.40!

Este a doua medalie pentru David Popovici la JO 2024, după ce sportivul român a cucerit, luni seara, 29 iulie, medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a câștigat finala la 200 de metri liber.