Emoție și lacrimi la finalul meciului Anglia – Grecia 1-2: „O victorie istorică venită din ceruri”

În runda 3 din Liga Națiunilor, Grecia a mers pe Wembley pentru meciul cu Anglia, acolo unde oaspeții au reușit o victorie istorică care i-a umplut pe fani de emoție și de lacrimi. Momentul a fost impactat și de moartea unui coleg al grecilor.

Emoție și lacrimi la finalul meciului Anglia – Grecia 1-2: “O victorie istorică venită din ceruri”

Gabi Safta a relatat ce s-a întâmplat în Marea Britanie la meciul istoric dintre Anglia și Grecia, scor 1-2, un duel plin de emoție în care fanii și jucătorii au fost cuprinși de lacrimi.

Întreg stadionul Wembley a ținut un moment de reculegere pentru George Baldock, care a decedat cu o zi înaintea meciului. La finalul partidei, fotbaliștii Greciei au mers alături de cei 5000 de fani pentru a sărbători victoria istorică pe care i-au dedicat-o fostului coleg.

“Grecia nu a câștigat niciodată în Anglia, dar a făcut-o aseară în meciul pe care nici nu a mai vrut să îl joace. A început cu un minut de reculegere pentru colegul lor Baldock care a decedat cu 24 de ore înainte de meci.

Acesta s-a înecat în propria piscină. Grecia a cerut amânarea jocului, iar UEFA nu a fost de acord. Grecia a avut o forță în plus astfel că au câștigat cu 2-1 pe Wembley.

O victorie istorică venită din ceruri în minutul 90+4. După meci, selecționerul Jovanovic spunea că tragedia a funcționat ca motivație în plus.

“Grecii au început să plângă în fața celor 5000 de fani”

La finalul meciului, grecii au început să plângă în fața celor 5000 de fani din tribune care au sărbătorit toți în lacrimi și cu tricoul lui Baldock în mână.

Presa din Grecia a fost și ea impresionată. ‘Giganții greci au atins cerul pentru a-i dedica victoria lui Baldock’. Asta au scris grecii după prima victorie în Anglia din istorie și care a avut loc tocmai ieri”, a spus Gabi Safta, la FANATIK SUPERLIGA.

Prima modificare de pe tabelă a apărut în minutul 49 prin golul marcat de Pavlidis. Jucătorul de 25 de ani a avut și un gol anulat pentru offside în minutul 83.

4 minute mai târziu (87), Jude Bellingham egalează pentru Anglia, însă bucuria acestui lucru nu a durat mult. Grecii au decis soarta meciului în minutul 90+4 tot printr-o execuție a atacantului de la Benfica, Pavlidis.

În Liga B a Nations League, grupa 2 este condusă de Grecia cu 9 puncte după 3 meciuri. Anglia este pe locul secund cu 6 puncte, urmată de Irlanda cu 3 puncte și Finlanda fără niciun punct.