Florin Tănase, titular în Hermannstadt – FCSB! Două nume grele ale roş-albaştrilor n-au prins lotul. Exclusiv

FCSB joacă duminică, de la ora 22:00, pe terenul celor de la Hermannstadt, în a şaptea etapă din SuperLiga. După turul cu Lask Linz, scor 1-1, roş-albaştrii au plecat direct la Sibiu, pentru meciul cu echipa lui Măldărăşanu.

Florin Tănase, titular în Hermannstadt – FCSB!

FANATIK a aflat că Elias Charalambous pregăteşte schimbări importante în echipa de start a campioanei. Pentru prima dată după revenirea la FCSB, Florin Tănase va fi titular în echipa roş-albaştrilor. Atacantul a jucat 28 de minute cu Poli Iaşi şi o repriză cu Lask Linz.

De asemenea, în centrul defensivei, Joyskim Dawa va fi folosit încă din primul minut, având în vedere că este suspendat pentru returul cu Lask Linz. Camerunezul a evoluat deja în 11 meciuri din acest sezon.

Şut, menajat, şi Olaru, suspendat, nu sunt în lot

Două nume grele de la mijlocul terenului nu sunt în lotul FCSB-ului. Este vorba de Adrian Şut, care va fi menajat pentru returul cu Lask Linz şi Darius Olaru, suspendat două etape după eliminarea cu Poli Iaşi.

Chiar dacă începutul în SuperLiga nu este cel dorit pentru campioana Româneii, doar cinci puncte în primele cinci etape, miza calificării în Europa League este una importantă, astfel că prioritatea este returul cu Lask Linz.

În afară de cei Adrian Şut, menajat, Elias Charalambous va folosi titularii cu Hermannstadt. De altfel, Gigi Becali a declarat după meciul tur că va exista o schimbare de strategie şi FCSB va evolua în campionat cu cea mai bună echipă:

“La ora asta nu mai există rezervă. Acum există doar primul meci. Noi suntem calificați, nu? Așa că cel mai important e primul meci. Cel cu Hermannstadt. Va juca cea mai bună echipă. Nu? După aceea, cu LASK va juca iar cea mai bună echipă. Bine, o să ținem cont și de condiția fizică”, a spus Gigi Becali.

Chiricheş, în centrul defensivei cu Lask Linz

În returul cu Lask Linz, în centrul defensivei va fi folosit Vlad Chiricheş alături de Siyabonga Ngezana, dată fiind suspendarea lui Dawa. FCSB are o şansă importantă de a intra în grupele Europa League, acolo unde reţeta financiară este superioară celei din Conference.

Dar, Marius Măldărăşanu vrea să pună probleme campioanei şi speră ca echipa sa să fie la cel mai înalt nivel în confruntarea cu FCSB: “Sper să ne ridicăm la nivelul atmosferei. Chiar dacă jucăm contra campioanei, putem câștiga. Trebuie să redevenim echipa de anul trecut, care punea probleme oricărei echipe”

11 este numărul de meciuri în care Dawa a evoluat pentru FCSB în acest start de sezon