Fotbalistul de la FCSB, cu un pas mai aproape de calificarea la Mondialul din 2026. A învins finalista Cupei Africii pe Națiuni și e lider în grupă

David Kiki, noul fundaș stânga al celor de la FCSB, face senzație cu echipa națională. Înainte de a se alătura campioanei României, fostul fotbalist al Farului s-a întors în Africa pentru calificările la Campionatul Mondial din 2026.

Internaționalul beninez David Kiki are prestații excelente la națională. Benin a obținut două victorii din tot atâtea meciuri în acțiunea de la începutul lunii iunie, în calificările la Mondialul de peste doi ani din SUA, Canada și Mexic.

În ultimul meci, Benin a învins Nigeria, finalista Cupei Africii pe Națiuni, scor 2-1. David Kiki a fost integralist. Nigeria a deschis scorul în minutul 27 prin Onyedika. Avantajul oaspeților a durat doar 10 minute. Dossou a restabilit egalitatea.

Mai mult decât atât, Benin a intrat în avantaj la cabine, după golul lui Steve Mounie din minutul 45+3. Tabela a rămas intactă până la final, iar toate cele 3 puncte au mers în contul naționalei statului Benin, care a urcat pe primul loc în grupă, cu 7 puncte după 4 meciuri.

David Kiki, cifre excelente înainte de a se alătura FCSB-ului

David Kiki a fost integralist în naționala statului Benin atât la victoria cu Nigeria (2-1), cât și la cea cu Rwanda (1-0). Benin va disputa următoarea partidă din calificările la Mondialul din 2026 abia anul viitor.

În vârstă de 30 de ani, David Kiki urmează să se alăture celor de la FCSB, vineri, 14 iunie. Fundașul stânga a efectuat deja vizita medicală și va merge în cantonamentul campioanei României din Olanda.

FANATIK a dezvăluit în exclusivitate că David Kiki a semnat un contract valabil pe 3 sezoane cu FCSB. Fostul fotbalist al lui Gică Hagi la Farul va avea un salariu lunar de 12.000 de euro.

Ghionin pentru Universitatea Craiova. Zajkov s-a accidentat în amical

Gjoko Zajkov s-a accidentat în meciul amical dintre Cehia și Macedonia de Nord, scor 2-1. Patrick Schick și Antonin Barak au marcat pentru cehi din penalty, în timp ce nord-macedonenii au punctat prin Isnik Alimi, de la Sepsi.

În minutul 68, la un corner executat de Cehia, Gjoko Zajkov a fost călcat de Krejci. Internaționalul ceh a vrut să lovească mingea cu capul, iar la aterizare l-a călcat pe fundașul central al Universității Craiova. Zajkov a fost înlocuit cu Serafimov.