Gabriela Ruse, revenire de senzație la Trofeul Clarins după ce a pierdut primul set cu 0-6

Gabriela Ruse a debutat cu o victorie pe tabloul principal al turneului din Paris, Trophée Clarins. Românca a revenit incredibil după ce a cedat primul set cu 0-6.

Gabi Ruse, debut cu dreptul la Paris

Gabi Ruse s-a calificat în turul secund la turneul de 125 de puncte WTA, Trophée Clarins, la care evoluează și Simona Halep. Sportiva din România a câștigat cu 0-6, 6-1, 6-1. În turul 2, Ruse va juca cu învingătoarea din partida Mladenovici – Hibino.

Tensiunea din România părea că va părăsi competiția din capitala Franței încă din primul tur. Lui Ruse nu i-a ieșit nimic în setul întâi al meciului cu Lin Zhu. Chinezoaica a controlat cu autoritate debutul partidei. Lucrurile s-au schimbat la 90 de grade în actul secund. Gabriela Ruse a început să practice un tenis din ce în ce mai bun și a egalat la general, după un 6-1 fără mari probleme.

Setul decisiv a mers în aceeași notă. Ruse a făcut rapid 3-0. Lin Zhu a încercat o revenire, însă românca a fost în control până la sfârșit și s-a calificat în turul 2 după o partidă care a durat o oră și 36 de minute.

Meciul cu Lin Zhu a fost un test psihic important pentru tenismena din România. Aceasta nu a cedat, deși adversara ei părea să se îndrepte spre o victorie clară. Gabriela Ruse este pe aceeași parte de tablou cu Simona Halep la turneul din Paris și am putea vedea o semifinală pur-românească la Trophée Clarins.

Ruse speră să își reintre în formă după accidentarea suferită la începutul anului

Gabriela Ruse dă semne de revenire după accidentarea suferită în luna ianuarie. Atunci, tenismena a suferit o ruptură musculară la nivelul abdomenului și a fost nevoită să abandoneze primul Grand Slam al sezonului, Australian Open.

Românca ajunsă la 26 de ani a ales să participe în acest an doar la competiții de categorie 125 sau mai slab cotate pentru a avea o revenire treptată după accidentare. Calificarea în turul 2 la turneul din Paris reprezintă cel mai bun rezultat al lui Ruse din acest an.

Gabriela Ruse era considerată acum câțiva ani viitorul tenisului românesc. Cariera sa a fost măcinată de accidentări. În 2021 a câștigat turneul din Hamburg și a fost finalista la cel din Palermo. A avut prezențe pe tabloul principal la Australian Open, Roland Garros și US Open.

În prezent, Ruse ocupă locul 148 în ierarhia WTA. Cea mai bună clasare a sportivei din România a fost în 2022, atunci când a fost foarte aproape să intre în top 50 mondial, fiind pe poziția a 51-a.