Gigi Becali a pus tunurile pe trei jucători după LASK Linz – FCSB 1-1: “Erai numărul 1 și ai început să te ascunzi de joc? Eu nu mai înțeleg fotbalul”

FCSB a terminat la egalitate cu LASK Linz, scor 1-1, în prima manșă a play-off-ului Europa League. Gigi Becali a explicat de ce nu l-a mai folosit titular pe Mihai Lixandru. În Austria, mijlocașul de 23 de ani a intrat în minutul 85, în locul lui Adrian Șut.

Gigi Becali a pus tunurile pe trei jucători după LASK Linz – FCSB

FCSB a fost condusă în meciul cu LASK Linz și a egalat până la pauză. Campionii României au avut o evoluție modestă în prima parte, dar au echilibrat jocul în repriza a doua, când au ratat câteva ocazii bune. Gigi Becali s-a declarat din nou dezamăgit de Mihai Lixandru, Alex Băluță și Marius Ștefănescu.

„Când o să aibă valoare o să joace. Când o să creadă că ceilalți nu sunt mai valoroși decât noi o să joace. O să joace când o să aibă bărbăție.

Mi-a plăcut mult de el, dar se ascunde de joc. Eu nu mai înțeleg fotbalul… Tu, Lixandrule, erai numărul 1 și tu ai început să te ascunzi de joc? La fel și cu Băluță și Ștefănescu. Dar ei să știe un lucru. Eu îi văd când se ascund de minge!”, a declarat Gigi Becali la Prima Sport.

Patronul roș-albaștrilor a explicat că s-a răzgândit și nu-i va mai mări salariul lui Lixandru. Motivul este episodul în care mijlocașul defensiv a făcut anumite declarații care l-au deranjat foarte tare pe Becali.

“Lui Lixandru voiam să-i măresc contractul, dar a dat acea declarație înaintea meciului cu Sparta Praga… A spus că prima șansă e a lor, că sunt mai valoroși. Mi-a părut rău că nu l-am schimbat atunci. D-aia acum nu mai joacă”, a mai spus Becali.

Florin Tănase, impresionat după LASK Linz – FCSB 1-1

Florin Tănase a revenit într-un meci de cupe europene pentru FCSB. Atacantul de 29 de ani a intrat la pauză în meciul cu LASK Linz și a avut o evoluție bună.

„M-am simțit bine. Ușor, ușor, prind minute. Este ceea ce am nevoie pentru a crește din punct de vedere fizic. Nu cred că se va întâmpla ceea ce s-a întâmplat cu Sparta. Consider că în repriza a doua puteam să marcăm câteva goluri.

Am avut niște situații foarte bune. Sperăm că la București vom sta bine și vom bloca culoarele. Sperăm să facem un meci bun și să mergem în grupele Europa League.

Incredibil ce au făcut suporterii. Au venit foarte mulți. Le mulțumim foarte mult. Este încă o dovadă că Steaua (n.r. FCSB) este cea mai iubită echipă din România”, a spus Tănase pentru Voyo.