Gigi Becali l-a distrus pe Florin Niță și a lăudat alți trei români: „Șutul ăla îl apăram și eu. Nu mai spuneți că ne-a salvat, că tralala. Să spunem adevărul”

Latifundiarul din Pipera a fost invitatul telefonic al lui Horia Ivanovici la emisiunea FANATIK LA EURO. Cei doi au discutat despre echipa națională, chiar după meciul cu Olanda din optimile turneului final.

Gigi Becali, extrem de dur cu Florin Niță

Gigi Becali a spus că Florin Niță nu a avut parade extraordinare la acest turneu final, fiind mingi ușoare. Patronul FCSB-ului consideră că portarul nu s-a remarcat prea tare, dar și că a greșit contra olandezilor.

„Alții nu avem. Nici portarul, Niță, că cutare, 1-0 golul lui Niță, e direct al lui. Du-te, ba, golul lui Niță, și al doilea gol al lui Niță. Aia a fost a lui scoasă (n.r. cu Slovacia). Aia a fost singură scoasă pe reflexul lui.

Spune lumea ‘Băi, ne-a salvat Niță’. Băi, e portar. Care minge a fost ceva greu? Atât? Că ne-a salvat Niță, că tralala.. E bunicel, dar nu că este extraordinar. Primul gol îl apărăm și eu, mă. Să spunem adevărul, ce?

Nu zic, dacă era slab, nu îl puneam la națională. Are momente bune, dar vezi? E câte un gol, dar dacă iei la mișto, îneacă tot“, a spus Gigi Becali, a cărui echipă a trimis un portar neutilizat la EURO 2024, Ștefan Târnovanu.

Cei trei remarcați ai lui Gigi Becali

Gigi Becali a remarcat trei „tricolori“, despre care spune că pot evolua la un nivel înalt, fiind pregătiți. Printre remarcații patronului se află doi fundași, dar și un fost jucător al FCSB-ului.

„Băi, hai să vedem realitatea, da? N-a avut nevoie Hagi de antrenor. Era valoare, era fotbalist. Poate să fie și de la copii, să plece de acolo. E posibil. E ăla, fundașul dreapta, care stă la orice nivel vrei (n.r. Rațiu), Drăgușin și Man, poate.

Mă refer la nivel înalt. Spun numai trei, de ce? Pentru că dacă aș enumera mai mulți, nici n-am pe cine să enumăr.. Să nu se supere, mă refer de talie înaltă. Că să faci cu Olanda, doar cu ăștia trei?“, a spus Gigi Becali, în exclusivitate.

Jucătorii FCSB-ului, uitați pe bancă la EURO

EURO a adus un lot competitiv pentru naționala României, unde campioana SuperLigii a dat patru nume. Dintre acestea, două au fost utilizate, iar alte două nu au intrat pe teren în niciunul dintre meciuri.

Darius Olaru a intrat fugitiv cu Belgia, 23 de minute, dar și cu Olanda, pentru doar trei minute de joc. Florinel Coman, care va pleca la Al Gharafa, a fost cel mai bun jucător al FCSB-ului la turneul final, jucând 120 de minute în total, în două partide. Extrema a răcit la ultimul meci, altfel ar fi bifat minute cu Olanda.

De asemenea, Adrian Șut și Ștefan Târnovanu au fost uitați pe bancă de Edi Iordănescu, fără a fi utilizați. Cei doi nu au intrat în planurile selecționerului, fiind preferați Niță și Marius Marin pentru pozițiile respective.