Hollandiát is „bevette” a Szentegyházi Gyermekfilharmónia

Hollandiát is „bevette” a Szentegyházi Gyermekfilharmónia

Kilencállomásos turnéra indult augusztus 17-én a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az együttes két hét alatt romániai, magyarországi, németországi és hollandiai helyszíneken tart hangversenyeket. A körút első állomása a Temes megyei Végváron volt, innen a magyarországi Geresdlakra indultak, másnap Pécsváradon léptek fel, a magyar államalapítás ünnepén pedig Zalaegerszegen örvendeztették meg a közönséget a filisek.

Az együttes hat évvel ezelőtt kapott meghívást németországi (Hannover, Passau), valamint hollandiai (Hága, Zwolle) fellépésekre.

A meghívási szándék egyházi elöljáróságoktól érkezett, akik a diaszpórában végeznek szolgálatot.

„Azóta jól eltelt az idő – mindenikünk felett –, a tény az, hogy a Covid és aztán mindenféle miatt tolódott. A tavaly repülős kiszállásként Angliában voltunk. Az idén pedig – a nyugdíj előtt – egy utolsó nagy turnéra elviszem a gyerekeket.

Április óta dolgozunk, előkészítettünk egy holland nyelvű repertoárt, német énekeket, újragyakoroltuk a különféle más nyelven szóló dalainkat, a legszebb magyar népdalfeldolgozásokat és történelmi dalokat.

Úgyhogy egy 28-29 címből álló listával indultunk el erre a mintegy hatezer kilométeres körútra, három busszal, egy mikrobusszal, amelyet a szakácsunk vezet, benne az ellátmánnyal és minden kellékkel, alapanyaggal, amire szükségünk van. Ő mindig előttünk jár és előkészíti az étkezést azokon a helyeken, ahol nem volt lehetőségünk másként megoldani. Így rójuk a kilométereket” – kezdte a beszámolót Haáz Sándor, amikor az egyik turnébuszon ülve épp a hollandiai Urkbe utazott a mintegy 150 fős közösséggel.

A turné első napján, 450 kilométeres utazás után – egy dettai strandolós kitérővel – Végvárra érkezett a csapat, ahol nagy szeretettel fogadta a közösség. A koncertet az iskola műfüves sportpályáján tartották.

Turnénk első koncertje: szokásos hibák, ritmus-billegések, elfelejtett hangnemek ellenére is egy jó hangulatú előadás volt. Vitus Pálfi Johanna remekelt a szólójával, de Lőrincz Kristóf is ügyesen megállta a helyét. Szépen szóltak a román énekeink is, a helyi román közönség ünnepelte a Kakukkot meg a Pe lângă plopii-t. Koncert után töltött káposzta és szállásolás családoknál”

– olvasható a Fili turnébeszámolójában, amelyet a fili.ro oldalon lehet követni.

Ebben arról is szót ejtetettek, hogy két pár papucs elveszett a strandoláskor, és két „kapirgáló nagykörmű tyúkanyó is előkerült” – utalva arra, hogy a Filiben tilos a nagy köröm, kiváltképp turné ideje alatt. A beszámoló végén üdvözölték az otthoniakat és üzenték: egyáltalán nem fáznak.

A következő állomás Geresdlak volt, ahová sok csúszással érkeztek meg, több okból kifolyólag is.

De főként azért, mert a nagy melegben tartott koncert után a székelyruhákat, amelyekben fellépnek, nem tudják azonnal bezsákolni.

Mint írták, a végvári koncert hibáiból tanulva, a zenekar és a kórus is remekül teljesített, mindenki el volt csodálkozva a műsor tisztaságán és pontosságán. A nagy hőség ellenére a gyermekek jól teljesítettek.

Ekkor tartották az új kenyér szentelésének ünnepét, a hangversenyen pedig nemcsak a fogadó családok, a település elöljárói voltak jelen, hanem Potápi Árpád János államtitkár is megtisztelte jelenlétével a filiseket.

„Ő először a Gyermekfilit 13 évvel ezelőtt csodálta meg a brüsszeli turnénk bécsi állomásán, s annak ellenére, hogy igyekezett, teendői sürgették, végig maradt a koncerten. Ez is egy dicséret!”

Augusztus 19-én a pécsváradi várat látogatták meg. Majd „nyugis délutáni lustálkodással tiszteltük meg a fenséges ebédet. Előkerült a fűnyíró traktor, a pletykarepertoár, a diófahintáztató. Nyeltünk barackot, fügét, port. Fésültünk idegszálakat, hajat, hogy szépüljünk az esti koncertre.”

A pécsváradi barokk stílusú, Nagyboldogasszony tiszteletére felszentelt templomban nagy sikert arattak. Másnap reggel a fogadó családoktól énekkel búcsúztak, meghitt pillanat volt – írják.

A Zalaegerszegre tartó úton azok a gyermekek olvastak fel naplóikból, akiknek valamilyen István nevezetű rokonaik vannak, hiszen augusztus 20-a volt, Szent István napja.

Zalaegerszegen ugyanabban a bentlakásban kaptak szállást, ahol már 9 évvel ezelőtt is aludtak. A fogadók is ugyanazok voltak: a Zalai Honvédek, élükön Tuboly Kálmánnal. Az ismeretség a honvédekkel nem újkeletű, 2016-ban a lengyelországi turnéra ők is elkísérték a Filit. Együtt énekeltek Tarnóban, Bem apó sírjánál.

Este, a Jézus Szíve Plébániatemplomban nagy sikerű koncertet tartottak, a Szent István napi hangversenyt a plébános áldása és Tuboly Kálmán köszöntője vezette be. A templomban rekkenő a hőség, de kiváló az akusztikája, gyönyörű díszített a belvilága, viszont nagyon nehéz volt beépíteni a félkörös lépcsősort a kórus számára – tudjuk meg a beszámolóból.

Este a bentlakásban táncház, nótaest jelezte, hogy ünnepeljük augusztus 20-át. Éjfél körül ágyba került mindenki. Izgatottan várjuk a holnapi nagy utazás napját. Délelőtt strandolunk, majd délután 1.100 km-es utazásra indulunk, Hannoverbe. Jó Isten, segíts meg!”

A németországi Hannoverben csütörtök este lépett fel a Fili, a St. Johannis evangélikus templomban. A siker itt sem maradt el. Amint Haáz Sándor elmondta, minden koncertet osztályozni szokott, itt 9.50-es volt a teljesítmény.

Pénteken pedig a hollandiai Urk nevű, halászfaluból lett kisvárosba tartanak, ahol nagy szeretettel várják őket. Az ottani gyerekkórus 17 tagja fog ma a Fili tagjaival énekelni, holland népviseletben.

Előző este németül, pénteken pedig holland nyelven fognak konferálni, hisz „nincs egyetlen teremtett magyar lélek sem Urkben, sem Zwolleban”, ahol szombaton este adnak hangversenyt.

A Fili vezetője kiemelte, nemcsak cinkos összekacsintás van a fili tagjai között, annál is több, hiszen összekovácsolja őket egy-egy ilyen turné, barátságok, szerelmek szövődnek, netán szakadnak szét.

Ez a közösség, ez az összeverődött társaság él és lüktet, minden perc öröm minden gyerek számára. Ez egy nagy kaland számukra, de számunkra is, akik figyeljük, hogy hogyan működik a társaság.

Emellett nagyon nagy kaland a családi elszállásolás, főleg, ha más népek kultúráját tekintjük meg. Mától kezdve holland családoknál fognak lakni, akik nem tudnak magyarul, esetleg angolul beszélnek. De mire való a mobiltelefon, a fordító?

Talán életükben először megyünk olyan helyre, ahol a közönség és a vendégfogadók soraiban nincsen magyarul beszélő, magyar értésű ember.

Az együttes műsorát is jócskán át kellett fogalmazni. Kíváncsiak vagyunk, hogy a székely ruhánk miként varázsolja el ezeket az embereket, akik szintén a saját viseletüket hordják, tehát hagyományőrző és nagyon széplelkű közönség közé megyünk.”

Hozzátette, előzetesen a filiseknek kötelező volt megnézni a Leány gyöngy fülbevalóval című filmet (a Leány gyöngy fülbevalóval Jan Vermeer van Delft holland festő 1665 körül készült festménye – szerk. megj.), hogy képet kapjanak arról, milyen lehetett a reneszánszkori Hollandia.

Augusztus 25-én tartják Hollandiában az utolsó koncertjüket a körút keretében, a Szent István napi ünnepi hangverseny a Szent Család katolikus székesegyházban lesz megtekinthető.

A filis gyerekek nagyon szeretik a műsoraikat, szeretnek fegyelmezettek és jók lenni. Minden előadásunk egy csoda ezen a turnén, a hőségek és mindenféle előadási probléma ellenére sem volt rossz az eredményünk eddig”

– mutatott rá a karnagy.

Arról is mesélt, hogy az utazás során mindhárom autóbuszon zajlik az élet: a mikrofonban a gyerekek szerre olvassák fel a nap mint nap a naplójukban leírt élményeiket, kalandjaikat. De van, hogy idősebb filisek mesélnek a korábbi turnékról, netán viccmondó versenyt tartanak, vagy éppen körbejár a nóta.

Az autóbuszon a közösség megéli a közösségjellegét ebben az összezárt állapotban – fogalmazott Haáz Sándor.

A Fili egyik éltetőeleme a közönség. Évente 20-30-40 alkalommal lépünk közönség elé, elsősorban otthon, a szülők, rokonság előtt. A nagy turnékon határátlépéssel más színpadokra, olyan helyekre megyünk, ahová még nem jártunk. Elsősorban Magyarországra, de pályázat, vagy pénzeső esetén tovább is merészkedünk.

Ezúttal is jócskán ki kell egészítsük önerőből, de úgy tudtunk eljönni erre a turnéra, hogy elnyertük a Budapesti Filiért testvéralapítványunk segítségével a Mol – Új Európa Alapítvány támogatását. Enélkül álmodni sem lehetett volna arról, hogy egy ilyen útra induljunk.”

A hangversenykörút utolsó állomása Passauban lesz, a Sankt Paul katolikus templomban, augusztus 27-én. Innen Zalaegerszegre utaznak vissza, majd szerda éjjel érkeznek haza Szentegyházára. A Fili turnéjáról szóló napi beszámolók, fotókkal megspékelve, a fili.ro oldalon találhatóak.

Please follow and like us:
Pin Share