Ianis Hagi, plin de sânge în startul meciului România – Olanda! A fost lovit de un star al batavilor. Foto

Ianis Hagi s-a accidentat în startul meciului România – Olanda, din optimile EURO 2024. Internaționalul român în vârstă de 25 de ani a fost lovit cu cotul direct în cap de către Denzel Dumfries, fundașul dreapta al lui Inter.

România a început în forță meciul cu Olanda din optimile EURO 2024. „Tricolorii” au pus presiune la o fază de construcție a „Portocalei Mecanice” în minutul 2. Denis Drăguș a fost la un pas să recupereze mingea, care în cele din urmă, a ajuns la piciorul lui Răzvan Marin.

Mijlocașul român a centrat în interiorul careului. Ianis Hagi a venit tare din spate și a încercat să lovească mingea cu capul. Denzel Dumfries s-a apărat bine, însă fundașul dreapta al batavilor l-a lovit cu cotul în cap pe fiul lui Gică Hagi.

Hagi Jr. s-a prăbușit la pământ și a început să sângereze. Medicii au intervenit de urgență pe gazon pentru a-i oferi îngrijiri medicale fotbalistului român. Ianis Hagi este nevoit să joace cu un bandaj pe cap în restul meciului cu Olanda.

Ianis Hagi a fost lovit la cap și a început să sângereze în startul meciului cu Olanda din optimile EURO 2024. Foto: Fanatik.

Florin Niță, lovit de Memphis Depay

România a început mai bine duelul cu Olanda de pe Allianz Arena din Munchen. „Tricolorii” au pus presiune încă din startul meciului. Totuși, batavii au irosit o ocazie importantă în minutul 11 prin Memphis Depay.

Starul Olandei, în vârstă de 30 de ani, a fost lansat excelent de un adversar. Depay a înaintat cu mingea în careu și a reușit să trimită pe poartă. Florin Niță a intervenit miraculos, însă atacantul batavilor nu s-a putut opri și l-a lovit pe portarul român.

Florin Niță nu a acuzat probleme grave, ci a putut continua partida. Dennis Man a avut o ocazie importantă în minutul 14. Internaționalul român de la Parma a depășit în viteză doi adversari și a trimis spre poartă. Mingea s-a dus puțin peste țintă.

Cody Gakpo, deschidere de scor după 20 de minute

În ciuda începutului bun de partidă, „tricolorii” au primit gol după 20 de minute în meciul cu Olanda. Cody Gakpo a primit o minge în careu și l-a depășit în viteză pe Andrei Rațiu. Atacantul lui Liverpool a înscris cu o execuție la colțul scurt.

Cody Gapo a ajuns la 3 goluri marcate pentru Olanda la EURO 2024. Atacantul în vârstă de 25 de ani a mai înscris în meciurile cu Polonia (2-1) și Austria (2-3). În meciul cu Franța (0-0), Gakpo a fost titular, dar nu a izbutit să înscrie.

Acest articol a fost realizat cu sprijinul VODAFONE, partener de conectivitate al FANATIK la Euro 2024.