Imagini emoționante după aurul câștigat de David Popovici la Jocurile Olimpice! Tatăl campionului de la Dinamo și fanii din sală, în lacrimi! Foto

Tatăl lui David Popovici și apropiații acestuia nu și-au putut stăpâni emoțiile după ce David Popovici a triumfat la Paris și a câștigat prima medalie de aur la Jocurile Olimpice.

David Popovici, regele de la 200 de metri liber

David Popovici și-a respectat statutul de favorit la proba de 200 de metri liber. După ce s-a calificat primul în semifinale, înotătorul român a făcut spectacol în finală și a izbutit să cucerească prima medalie la Jocurile Olimpice.

Cursa lui David Popovici a fost de-a dreptul dramatică. Sportivul legitimat la CS Dinamo a revenit spectaculos pe ultimii 50 de metri și a câștigat la două sutimi de britanicul Matthew Richards. A înregistrat timpul de 1:44,72, iar podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson.

Succesul înotătorului de 19 ani pune capăt unei secete de 20 ani pentru natația din România la Jocurile Olimpice. Ultima medalia de aur a fost câștigată de Camelia Potec, la ediția din 2004, de la Atena, tot la proba de 200 de metri liber.

Partenerul lui David Popovici și tatăl acestuia, în lacrimi

Bucuria în rândul apropiaților lui David Popovici a fost fără margini. Camerele de luat vederi l-au surprins pe tatăl campionului în timp ce ținea mândru steagul României. Cu ochii în lacrimi, pe chipul lui Mihai Popovici se putea citi emoția că fiul său a atins culmile succesului.

Mihai Popovici, tatăl lui David Popovici
Captură: Eurosport

Un alt moment emoționant a fost oferit de partenerul de antrenament al lui David Popovici. Tânărul a dat dovadă de niciun pic de urmă de rivalitate. A plâns în hohote că bunul său prieten a reușit să câștige medalia de aur la 200 de metri liber.

Partener de antrenament David Popovici / Sursă: captură Eurosport

Înainte de Jocurile Olimpice, David Popovici a dezvăluit pentru FANATIK care este rutina sa înaintea de marea competiție și ce așteptări are la prima ediție de JO.

„Jocurile Olimpice au o mare însemnătate pentru toţi sportivii, la fel şi pentru mine. Am încredere în proces, încerc să nu las presiunea să mă copleşească, mă gândesc la ceea ce am de făcut foarte bine şi muncesc zi de zi pentru a deveni cea mai bună versiune a mea.

Concursul olimpic are altă energie, sunt fericit că sunt printre cei care au privilegiul de a simţi această dinamică. Cei mai buni sportivi din lume se bucură de competiţie respectând valorile olimpice: respect, prietenie, excelenţă.

La Tokyo nu m-am gândit niciodată la vârful de unghie, nici nu ştiu de unde a apărut asta (n.r. râde). M-am bucurat de participare, am înotat alături de cei mai mari înotători din lume şi am putut să spun: la 16 ani sunt al patrulea cel mai bun înotator din lume”, declara David Popovici pentru FANATIK.