Înfrângerea lui Dinamo în Final Four, trăită de la marginea terenului: emoţii, multe ratări şi taifunul Flensburg. Fanii “dulăilor” s-au refăcut la bere după ce au cântat tot meciul

Dinamo va lupta duminică doar pentru medaliile de bronz din European League după ce echipa lui Xavi Pascual a fost învinsă în semifinale de Flensburg, scor 32-38. Reporterii FANATIK au urmărit partida “de lângă parchet” şi vă prezintă cele mai interesante detalii de la Hamburg.

Dinamo versus maşina de goluri din European League!

În tribunele Barclays Arena din Hamburg au fost aproximativ 7000 de fani la confruntarea dintre Dinamo şi Flensburg din prima semifinală a EHF European League.

“Dulăii” au venit cu speranţe mari în Germania şi cu gândul să strice sărbătoarea nemţilor, care au adus celelalte trei formaţii în Final Four. Tragerea la sorţi nu a fost blândă pentru Dinamo şi asta s-a văzut şi pe teren, Flensburg fiind o veritabilă maşină de goluri.

“Dulăii”, trac încă din startul meciului

Elevii lui Xavi Pascual au început cu emoţii, care s-au simţit şi de la marginea terenului, de unde au urmărit reporterii FANATIK partida. “Dulăii” au avut multe momente de ezitare încă de la primul fluier şi atât au aşteptat explozivii jucători ai nemţilor.

Nemţii s-au desprins încă din minutul 8 la 6-3, dar Dinamo a avut o răbufnire şi a reuşit să mai strângă scorul pe fondul unei superiorităţi numerice şi pe o mai bună organizare.

Cupara nu a mai fost “Spiderman”, portarul cu cele mai multe intervenţii în turneu fiind mult prea expus de colegii săi din apărare. Cum apărarea scârţâia, mai lipsea ca Dinamo să facă greşeli individuale.

Apărarea nu a făcut faţă taifunului! Greşelile individuale au pus capac

Iar asta s-a şi întâmplat. Kuduz a greşit o pasă, iar Golla a marcat pe un contraatac blitz: 10-7 în loc de 9-8. De acolo, “dulăii” au pierdut complet contactul cu adversarul, care a simţit miros de sânge şi a apăsat pedala pe acceleraţie.

Extrema Jakobsen a fost diabolic pentru nemţi şi a avut procentaj maxim în prima repriză: şase goluri din şase aruncări în extremă. “Dulăii” adunau greşeală după greşeală, Xavi Pascual solicitând exasperat time-out după şirul interminabil al erorilor.

Kuduz a pasat aiurea, Nicu Negru a călcat semicercul, Akimenko a aruncat pe lângă poarta goală, toate acestea fiind exemple de baloane pierdute uşor şi fructificate în gol de Flensburg.

Calificarea jucată încă din prima repriză!

A intervenit şi VAR-ul în finalul primei reprize la un fault mai dur al lui Blagotinsek asupra lui Ali Zein. Slovenul a scăpat de cartonaşul roşu şi a fost trimis “doar” două minute la odihnă. La cabine s-a intrat cu 18-11, un avantaj confortabil pentru Flensburg.

Partea secundă a început cu Dinamo mai vie pe faza de atac. Elevii lui Xavi Pascual au reuşit să marcheze mai mult, dar în continuare defensiva a scârţâit. Nici schimbarea lui Cupara cu Saeid nu a adus mai multe parade în poarta “dulăilor”, care au fost prea docili pe faza de apărare.

Dinamo, mai bine pe atac în partea secundă! Nemţii au rezistat fără probleme

A avut în faţă şi o echipă care a excelat în acest sezon pe faza de atac şi în acest meci Dinamo a simţit pe propria piele de ce media de goluri a celor de la Flensburg în acest sezon european e mai mare de 37 pe meci!

Pe tot parcursul manşei secunde, diferenţa s-a menţinut în jurul a 6-7 goluri, aşa cum s-a încheiat şi prima. În tribune, cei 7-800 de fani dinamovişti au cântat pe tot parcursul partidei. De cealaltă parte, miile de fani ai lui Flensburg au declanşat fiesta după ce devenea clar că echipa lor se califică în semifinale.

Flensburg, 20 de goluri cu extremele, nicio ratare!

Akimenko şi-a reglat tirul în repriza secundă şi a arătat motivul pentru care este golgheterul la zi în European League, dar, din păcate, prea târziu. În a doua parte, Dinamo a arătat ca echipa care elimina Silkeborg şi Skjern.

Kasparek a făcut şi el un meci bun pe faza de atac, cu cinci goluri marcate din şapte aruncări. Dar, Flensburg a fost echipa care a controlat meciul de la un capăt la altul.

Iar ceea ce au reuşit extremele lui Flensburg este ceva remarcabil. Emil Jakobsen şi Johan Hansen au marcat împreună 20 de goluri, atenţie, fără nicio ratare: 20 de aruncări, 20 de goluri din extremă.

Fanii lui Dinamo s-au refăcut cu bere după ce au cântat tot meciul!

Aşa s-a scris istoria! S-a încheiat 38-32 pentru Flensburg şi Dinamo va lupta pentru locul medaliile de bronz cu Rhein Neckar Lowen, duminică, de la ora 16:00.

După ce au cântat tot meciul, fanii dinamovişti au făcut recuperarea cu o bere germană, astfel încât să fie în formă maximă la meciul pentru bronz de duminică. Unii dintre ei au continuat această “terapie” şi pe străzile din Hamburg.