Jó adag tervvel vág neki új munkájának Horváth Alpár

Jó adag tervvel vág neki új munkájának Horváth Alpár

Új igazgatóval kezdi el a közelgő egyetemi tanévet a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozata. Dr. Horváth Alpár egyetemi adjunktus számos elképzeléssel vág neki a feladatnak. Ezek közül az egyik, hogy nyitottá tegye az intézményt, hogy ne csak a hallgatók, hanem a szélesebb, turizmus iránt érdeklődő közönség is hasznos ismereteket szerezhessen.

Legalább havi rendszerességgel szeretne olyan workshopokat és hasonló tudományos eseményeket szervezni, amelyre meghívják a közönséget

(erre már volt is példa), de akár úgy is, hogy beviszik ezeket az eseményeket a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumba vagy a városi könyvtárba. A Csiky-kert ugyan nincs távol a várostól és meglehetősen kellemes környezetet biztosít, de mégis egy eléggé elzárt terület, ahová nehezebben mozdulnak ki az emberek.

Nyitottá tenné az intézményt

„Fontos lenne, hogy az intézménynek növeljük a láthatóságát, valamilyen szinten egy szakmai »brandet« alakítsunk ki, és megmutassuk, hogy tudományos alapokon mozogva is lehet a székelyföldi vállalkozói kultúrát művelni. Ezáltal segítve a térség idegenforgalmát a nemzetközi standardokhoz emelni.

Nagyon hasznos volna, ha társszervezőként részt vennénk a közösségi eseményekben”

– vázolja Horváth Alpár.

Ugyanakkor a BBTE gyergyószentmiklósi tagozata törekszik arra, hogy minél szorosabban együttműködjön a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parkkal. Szükség lenne egy kritikus elemzésre a Gyilkos-tó helyzetét illetően, és új területrendezési koncepcióra is a környékén. Ehhez tudnák társítani a szakmai kompetenciájukat, partnerséget vállalva Hargita Megye Tanácsával és az általa létrehozott közösségi fejlesztési társulásokkal, ügynökséggel és kulturális intézményekkel.

Emellett a hegyimentő csapatok terepen végzett munkájához, a turistautak tudományos leírásához is partnerséget vállalnának, akár térinformatikai feldolgozással is, vagy a Súgó-barlangnál a barlangi turizmus népszerűsítésében.

Házon belül is van tennivaló

Egy fontos stratégiai irány az egyetem működésének javítása terén az akadémiai közösség fejlesztése – mutatott rá a Székelyhonnak Horváth. Fontosnak tartja, hogy a munkatársak – és a diákok is – még motiváltabbak legyenek, és jól érezzék magukat az intézmény keretében. A tanári kar bővítése és a meglévő oktatók tehermentesítése szükséges ahhoz, hogy több idő és energia jusson a tudományos kutatásra. Ehhez első körben

külsős óraadó tanárokat vonna be az oktatásba.

Az oktatóknak feladata, és egyben kötelessége is – véli –, hogy tudományos kutatásokat végezzenek, különös tekintettel a gyógyturizmusra, az aktív turizmus különböző formáira, az ökoturizmusra és a kulturális örökségek hasznosítására. A hegyvidéki turizmus fejlesztése szintén kiemelt terület.

„Az oktatás gyakorlatiasságának erősítése érdekében a tanterveket, a tantárgyi tartalmakat a piaci és társadalmi igényekhez kell igazítani” – szögezte le Horváth Alpár. Szerinte világosan meg kell határozni, milyen szakmai irányultságra és kompetenciákra készítik fel a hallgatókat, és ennek részeként karriertervezési tanácsadást is kell nyújtaniuk. Az eddigi gyakorlatokat kibővítve, más egyetemekkel való együttműködéseik révén

külföldi tanulmányutakat igyekeznek biztosítani minél több hallgatónak, hogy az ott szerzett tapasztalatokat, tudást itthon hasznosíthassák.

„Meglehetősen lehangoló az, amikor azt látjuk, hogy egy turizmus-földrajz szakon végzett fiatal nem ezen a szakterületen helyezkedik el. Ezen változtatni kell” – húzta alá az igazgató.

Volt diákok szakmai sikereit bemutatva lehet a rátermettebb diákokat a turizmusszervezés különböző területei (utazásszervezés, idegenvezetés, programszervezés, szálláshelyek-szolgáltatók közönségkapcsolata) felé irányítani. Ehhez hosszabb távon a duális képzés bevezetésének lehetősége is felmerült. Vagyis az, hogy

a képzésnek csak egy része történjen az egyetem padjaiban, a többi időben a diákok gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek a három kelet-erdélyi megye turisztikai vállalkozásainál.

„Ha a vállalkozók megértik ennek fontosságát, akkor elérhetik azt, hogy saját munkatársaikat nevelik ki” – mutatott rá Horváth Alpár.

Egy további elképzelése az, hogy a Gyergyószentmiklóson létező turizmus-földrajz szak társítva legyen környezettudomány, környezetföldrajz, környezetvédelem vagy muzeológia szakokkal, amelyekre a piacnak szüksége lenne. Utóbbinak a múzeumok látnák hasznát, múzeummenedzsment terén felkészített szakemberek bekapcsolódásával.

Az igazgatónak vannak elképzelései a Csiky-kertben álló épületek korszerűsítése terén is, amihez egyrészt az BBTE egyetem költségvetésére számít, de a helyi önkormányzattal is szoros együttműködésre lesz szükség.

Szeptember első hetében zajlanak a felvételik

A BBTE gyergyószentmiklósi tagozatán szeptember 4–6. között lehet beiratkozni a turizmusföldrajz alapképzésre, ahol a magyar nyelvű szakon még 6 ingyenes és 34 tandíjköteles hely várja a diákokat. A román nyelvű alapképzésen 16 szabad tandíjköteles hely van.

Szeptember 4-én és 5-én zajlik a magiszteri képzésre a beiratkozás, ahol a magyar nyelvű ökoturizmus és fenntartható fejlesztés szakon tanulhatnak tovább az alapképzést elvégző diákok. Itt 29 tandíjköteles hely vár betöltésre. A felvételivel kapcsolatos további tudnivalók megtalálhatók az egyetem honlapján.

Please follow and like us:
Pin Share