Kisajátítja és helyreállítja a Csukás-tavat a tusnádfürdői önkormányzat

Kisajátítja és helyreállítja a Csukás-tavat a tusnádfürdői önkormányzat

A kisváros szégyenének nevezte korábban a jórészt üres tómedret Butyka Zsolt polgármester, és a Csukás-tó valóban rászolgál erre minősítésre.

A kevés vízzel rendelkező, kiszáradt, iszapos terület nyomokban sem emlékeztet egykori önmagára, ahol csónakázni, fürödni is lehetett, és a turisták egyik kedvenc célpontja volt.

A tulajdonostól a tavat is bérlő vállalkozó legutóbb tavaly ígérte meg érdeklődésünkre a helyreállítást, mondván, a vasútvonal felőli oldalon szigetelik a töltést, megállítva az elszivárgást, majd feltöltik és használatba adják a tavat.

Csakhogy Butyka Zsolt polgármester szerint a víz nemcsak a töltésen, hanem a meder alján is szivárog a vasútvonal irányába, ezért nem elég annak az oldalnak a szigetelése, hanem a medret is vízzáró membránnal kell borítani ahhoz, hogy a vízveszteség megszűnjön. Mindez a helyi önkormányzat által készíttetett megvalósíthatósági tanulmány is alátámasztja, amelyet annak érdekében rendeltek meg, hogy a helyreállítás folyamatát elősegítse.

Drasztikus lépésre szánták el magukat

A tó tulajdoni helyzetét illetően is drasztikus lépésre szánta el magát a város. Miután többször vételi ajánlatot tettek a tulajdonosnak, de nem kaptak választ, ugyanakkor 2020 decemberében az önkormányzat részt vett egy eladásra kiírt liciten, amelyet végül éppen emiatt nem tartottak meg,

arra a döntésre jutott az önkormányzat, hogy megvalósíthatósági tanulmányt készíttet, felértékelést végeztet, és elindítja a két hektáros terület kisajátítási folyamatát.

„Szeretnénk teljesen helyreállítani a tavat és környékét, és visszaadni a köznek. Ebbe nem tartozik bele a vendéglő, csak a tó területe” – vázolta a polgármester. A tanulmány elkészült, most a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által a Regionális Operatív Program új pályázati kiírását várják, amely a kisebb városoknak is lehetőséget biztosít ilyen támogatás igénylésére.

Az elöljáró számít arra, hogy a tulajdonos bíróságon támadja meg az értékbecslés alapján megállapított, kisajátításkor fizetendő összegről szóló határozatot, mert, mint mondta, általában önkormányzati felértékelés után ez történik.

Ha egy lakóterületről lenne szó, akkor más ára lenne, de jelenleg úgy kellett felértékelni, mint egy pocsolyát

– emlékeztetett Butyka Zsolt. Hozzátette, ők most a kisajátítás elindítása után a megvalósíthatósági tanulmánnyal, az értékbecsléssel és ennek a letétbe helyezett értékével lépnek tovább, a helyreállítás érdekében.

Egy kis összefoglaló

A Csukás-tavat a 19. század végén hozták létre, 1928-ban strandfürdővé építették ki, nyáron fürödni és csónakázni, télen korcsolyázni lehetett ott. A működtetését 1948 után vette át az állami fürdővállalat. Ennek privatizációja és tulajdonának szétosztása nyomán 2000-ben jutott a tó egy cég tulajdonába, amely több beruházást végzett: létrehozta a tó felületére benyúló szabadidőközpontot és vendéglőt a mesterséges szigettel és híddal, megerősítette a tó töltését, csónakkikötőt épített, és egy ideig működtette is ezeket. Később viszont nem tudta hiteleit törleszteni, egy bank tulajdonába került a tó és a létesítmények, amelyeket több évig kínált eladásra, de nem tudott értékesíteni. Végül 2016-ban vásárolta meg egy marosvásárhelyi vállalkozás, amely áfa nélkül 270 ezer eurót fizetett érte. A tó közepére vezető, fából készült, közben elkorhadt és leszakadt hidat 2019-ben bontották le.