Mircea Lucescu a vorbit despre modificările pe care le-a făcut în România – Lituania 3-1. De ce Olaru a intrat imediat după pauză

Față de victoria din Kosovo, selecționerul a făcut o singură schimbare introducându-l în poartă pe Ștefan Târnovanu în locul lui Florin Niță, așa cum FANATIK a anunțat în exclusivitate înaintea jocului.

Explicațiile lui Mircea Lucescu pentru modificările făcute în România – Lituania 3-1

Intrat prin telefon la emisiunea FANATIK SUPERLIGA, Mircea Lucescu a vorbit despre modificările pe care le-a făcut în partida România – Lituania 3-1, din Liga Națiunilor, și și-a motivat introducerea lui Târnovanu în poartă.

”Am schimbat portarul pentru că totuși Niță are 37 de ani și niciodată nu se știe ce se întâmplă în Arabia Saudită unde e el acum. Sunt foarte mulțumit de Niță și de comportamentul său, am vorbit cu el înainte. Avem nevoie să ne gândim și în perspectivă ce se va întâmpla.

Nu știm care este situația lui Moldovan, așteptăm și acolo. Târnovanu joacă la o echipă care este în cupele europene, joacă pe stadionul Steaua, este un stadion pe care îl cunoaște. Erau multe aspecte care m-au determinat să-l titularizez.

Se punea problema cu jucătorii ăștia lituanieni de 1.90-1.94 de un portar cu brațele lungi care să poată să iasă și să ajute apărarea. La nivelul ăsta al taliei, ei au fost net superiori. Aveam argumente, nu iau decizii întâmplătoare. Eu nu am mult timp și dacă se întâmplă ceva cu Niță ce fac?”, a declarat Lucescu.

Motivele care au dus la scoaterea lui Marius Marin

Selecționerul a explicat faptul că l-a schimbat pe Marius Marin deoarece era obosit și pe acest fond a comis unele greșeli care putea costa echipa națională, dar și pentru că și-a dorit să forțeze victoria.

”Marius Marin a alergat extrem de mult în meciul cu Kosovo, dar în meciul ăsta, și cu starea terenului, și cu oboseala, a comis niște greșeli de pase. Și atunci am avut nevoie de un alt jucător acolo care să distribuie mai bine pasele pentru atac.

L-am retras pe Răzvan Marin, care din punct de vedere tehnic este jucător superior. Nu aveam nimic să-i reproșez lui Marius Marin, au fost câteva greșeli tehnice care până la urmă i-a pus pe adversari în situația de a fi periculoși. Asta se poate întâmpla.

E normal să schimbi un jucător mai defensiv cu unul mai ofensiv când vrei să câștigi. L-am întrebat încă de la pauză pe Răzvan Marin dacă poate să joace acolo și mi-a spus că da”, a spus Mircea Lucescu, la FANATIK SUPERLIGA.