Naționala de fotbal feminin a României s-a calificat în play-off-ul WEURO 2025! Victorie clară împotriva Kazakhstanului

România s-a calificat în preliminariile EURO 2025 la fotbal feminin. „Tricolorele” au obținut toate cele 3 puncte în deplasarea de la Almaty, scor 3-0 împotriva naționalei Kazakhstanului.

UPDATE: România – Kazakhstan 3-0, în preliminariile WEURO 2025

România a câștigat categoric duelul de vineri după-amiază împotriva naționalei Kazakhstanului, scor 3-0. „Tricolorele” ocupă locul 1 în Grupa C4, cu maximum de puncte (15), după 5 meciuri. Naționala lui Massimo Pedrazzini a marcat 13 goluri în cele 5 partide, fără să primească gol.

Cristina Carp a deschis scorul după un sfert de oră. Avantajul „tricolorelor” a fost dublat înainte de pauză de Olar-Spânu. În minutul 60, Iordăchiuși, de la Farul, a stabilit scorul final.

Astfel, România s-a calificat în play-off-ul pentru Campionatul European de fotbal feminin de anul viitor. Naționala României mai are un meci de disputat în Grupa C4, cu Armenia pe „Arcul de Triumf”, marți, 16 iulie, ora 20:00.

O nouă victorie în preliminariile WEURO 2025 pentru naționala feminină a României

În cea de-a treia partidă din faza preliminariilor WEURO 2025, naționala de fotbal feminin a României a dat piept pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală cu reprezentativa Bulgariei.

A fost o nouă victorie la limită, scor 1-0, pentru elevele lui Massimo Pedrazzini. Unicul gol al unei întâlnirii dominate autoritar de ”tricolore” a fost marcate de Ștefania Vătafu în minutul 76, după o pasă primită de la Ioana Bălăceanu.

Selecționer italian al României a folosit următoarea formulă de echipă: Andreea Părăluță – Giorgiana Vasile (Ioana Bălăceanu 56), Ana Maria Stanciu, Brigitta Goder, Erika Gered – Ștefania Vătafu, Ioana Bortan (Andrea Herczeg 84), Mihaela Ciolacu – Olga Iordăchiuși (Ana Vlădulescu 66), Cristina Carp (Carmen Marcu 84), Florentina Olar.

Pedrazzini, mulțumit de prestația naționalei României

La finalul întâlnirii, selecționerul Massimo Pedrazzini s-a arătat încântat de faptul că fetele au avut atitudine și crede că acestea au demonstrat faptul că au calitate, chiar dacă este de părere că ar fi trebuit să marcheze mult mai devreme.

”Fetele trebuie felicitate. Au făcut un meci foarte bun. A fost destul de greu să deblocăm apărarea lor. Am câștigat meritat. Ne pare bine pentru că ceea ce lucrăm regăsim în timpul meciului. Era bine să concretizăm din timp. Fetele au avut atitudine și au arătat valoarea lor.

Nu e niciun secret. Grupul a demonstrat valoare. S-au făcut meciuri deosebite. A trebuit să regăsim atitudinea și plăcerea de a juca. Am pus la punct anumite situații. Forța grupului stă în faptul că în fiecare acțiune iese ceva deosebit. Au calitate și valoare”, a declarat Pedrazzini.

În celălalt meci al grupei, selecționata Armeniei a învins, acasă, scor 2-1, formația Kazahstanului. Pentru gazde au înscris Dallakyan (13) și Artin (49), în timp ce pentru oaspete a înscris Kulmagambetova (70)

După desfășurarea partidelor din etapa a 3-a a Grupei D, naționala de fotbal feminin a României este lider, cu 9 puncte, fiind urmată de Armenia (6 puncte), Bulgaria (3 puncte) și Kazahstan (0 puncte). Următorul joc va fi pe 4 iunie, de la ora 19:00, în deplasare, cu Bulgaria.