Pillanatragasztóval estek át a hatszáz lejes sportcipője javításán, ezért a fogyasztóvédelemhez fordult

Pillanatragasztóval estek át a hatszáz lejes sportcipője javításán, ezért a fogyasztóvédelemhez fordult

„Nyaralás előtt, július 28-án bementünk egy sportcipőket forgalmazó csíkszeredai boltba, ahol vásároltunk két pár cipőt. Ezután

elmentünk Törökországba nyaralni, ott kétszer felhúztam a cipőt este a vacsoránál, és mindössze ennyi használat után megbomlott mindkét cipő orra”

– ismertette a történteket a Székelyhonnal a károsult férfi, aki egyetlen pár cipőért 600 lejt fizetett ki. A nyaralást követően visszavitte a boltba, ahol azt közölték, hogy

háromhetes eljárás a helyzet rendezése.

Azt válaszolta, nem tud ennyit várni, és ráadásul úgy tudja, hogy más üzletekben, ha szükséges azonnal visszacserélik a terméket.

„Szóvá tettem még, hogy jelezni fogom ezt az esetet a fogyasztóvédelemnek, erre leírták a telefonszámomat, majd másnap visszahívtak, hogy kész a cipő.

Bementem és láttam, a cipő meg van ugyan ragasztva, de pillanatragasztóval, ráadásul nagyon otrombán. Elhoztam a cipőt, és elvittem a Hargita megyei fogyasztóvédelemhez”

– osztotta meg a történteket. Szerinte elfogadhatatlan az ilyen eset egy márkás cipőket forgalmazó, Európa-szerte ismert sportruházati üzletben, hiszen nem egy olcsó termékről van szó. Az egyik cipő orrán három centiméteren, a másikon másfél centiméteren szakadt fel a varrás.

Fogyasztóvédő: meg kell oldani a panaszt

Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője megkeresésünkre elmondta, hogy amennyiben valaki panaszt tesz náluk,

abban az esetben 30 nap áll az intézmény rendelkezésére, hogy megvizsgálja a panasz megalapozottságát.

Ha kiderül, hogy megalapozott a panasz, akkor a kereskedelmi egységet felszólítják, hogy oldja meg azt. Tehát adott esetben kötelezhetik arra, hogy kicserélje a terméket, vagy visszaadja a pénzt. Ha jogszabálysértés is fennáll, akkor meg is bírságolhatják a céget. Például

figyelembe veszik, hogyan viselkedett a cég alkalmazottja a fogyasztóval szemben, amikor visszament a termékkel, és ha nem helyesen járt el, akkor bírság járhat érte.

Hasznos tudni, hogy a jelenleg hatályos jogszabályok értelmében amennyiben a termék nem megfelelő, akkor a fogyasztó ingyenesen kérheti annak kijavítását, kicserélését, vagy a vételár visszafizetését – ebben a sorrendben. Mint korábbi cikkünkben ismertettük,

a hibaelhárítást vagy a cserét legtöbb tizenöt naptári napon belül kell elvégezni, attól számítva, hogy az ügyfél átadta a kifogásolt terméket, illetve értesítette a problémáról az eladót.

A garanciára való jogszabályi előírásokról is írtunk, ezek a 2021/140-es sürgősségi kormányrendeletben találhatók meg. Ezek alapján két jótállási típus létezik: a törvényes megfelelőségi garancia, ami két év, és a kereskedelmi garancia, amelyek egy árura vonatkozóan egyidejűleg létezhetnek. A törvényes jótállás minden eladott árura vonatkozik (bizonyos, pontosan meghatározott kivételekkel).

Onnantól, hogy egy terméket eladtak, a vevőnek törvény garantálja a jótállást, ami pedig az eladó felelőssége.

Please follow and like us:
Pin Share