Real Madrid, campioana Spaniei! “Galacticii” câştigă al 36-lea titlu din istorie după înfrângerea Barcei la Girona

Real Madrid este noua campioană a Spaniei. “Galacticii” au câștigat al 36-lea titlu din istorie după ce Barcelona a pierdut pe terenul celor de la Girona. Madrilenii vor să încheie sezonul perfect cu trofeul Champions League.

Real Madrid, al 36-lea titlu din istorie

Real Madrid a câștigat cu 3-0 meciul cu Cadiz. Echipa lui Carlo Ancelotti avea nevoie de un pas greșit al rivalilor de la Barcelona împotriva celor de la Girona pentru a deveni matematic campioană în această etapă. Scenariul visat de madrileni a avut loc, astfel aceștia pot sărbători al 36-lea titlu din istorie.

Real Madrid s-a impus fără probleme în meciul cu cei de la Cadiz. Prima repriză a fost una echilibrată, însă după pauză, “galacticii” au controlat jocul. Brahim Diaz a deschis scorul în minutul 51, din pasa lui Modric, care a devenit cel mai în vârstă fotbalist care evoluează pentru Real din istoria clubului, depășindu-l pe Ferenc Puskas.

Jude Bellingham a făcut 2-0 în minutul 68. Tânărul mijlocaș englez a fost declarat omul meciului. Joselu a făcut 3-0 în prelungiri. Real Madrid a avut un sezon aproape impecabil în Spania. Gruparea de pe Santiago Bernabeu a suferit un singur eșec, pe 20 septembrie 2023, împotriva rivalei din oraș, Atletico Madrid.

Meci crucial pentru Real Madrid în Champions League

Madrilenii speră să reușească o nouă performanță notabilă săptămâna viitoare. Los Blancos joacă miercuri seara un meci crucial împotriva celor de la Bayern Munchen în returul semifinalelor Ligii Campionilor. În prima manșă, scorul a fost 2-2 iar calificarea se va juca pe Santiago Bernabeu.

Antrenorul madrilenilor, Carlo Ancelotti, a vorbit după meciul cu Bayern de pe Allianz Arena despre șansele echipei sale de a câștiga trofeul Ligii Campionilor. Acesta a transmis că rezultatul de 2-2 nu este unul rău, însă mai sunt lucruri de îmbunătățit.

„Nu este un rezultat rău, dar puteam să ne descurcăm mai bine de atât. Cele mai bune momente de joc le-am avut la începutul reprizei secunde și chiar atunci au marcat ei cele două goluri. Bayern a arătat cea mai bună versiune, noi nu am făcut-o, sperăm să îmbunătățim acest aspect.

Suntem într-o poziție confortabilă în campionat, iar în Liga Campionilor va trebui să suferim în următoarele 90 de minute pentru a ajunge la Londra, dar într-un mediu familiar pentru toată lumea. Avem o mare oportunitate în față și fanii ne vor ajuta, fără îndoială”, a explicat Carlo Ancelotti, conform Mundo Deportivo.

Finala se va juca pe Wembley pe data de 1 iunie. În cealaltă semifinală se confruntă PSG și Borussia Dortmund. În tur, scorul a fost 1-0 pentru germani. Returul se va juca marți seară pe stadionul celor de la PSG.