Real Madrid, victorie categorică în faţa echipei lui Ianis Hagi

RMAG news

Real Madrid a sărbătorit cel de-al 36-lea său titlu de campioană a Spaniei printr-o victorie categorică, cu scorul de 5-0, în faţa formaţiei internaţionalului român Ianis Hagi, Deportivo Alaves, marţi seara pe stadionul Santiago Bernabeu, într-un meci din etapa a 36-a a sezonului.

Madrilenii au înscris de trei ori pe parcursul primei reprize, prin englezul Jude Bellingham (10), brazilianul Vinicius Junior (27) şi uruguayanul Federico Valverde (45+1), După pauză, Vinicius a reuşit dubla, în minutul 70, înainte ca turcul Arda Guler să închidă tabela, în minutul 81, după un assist al brazilianului.

Ianis Hagi a jucat timp de 71 de minute şi a fost unul dintre cei mai buni jucători ai oaspeţilor.

Bellingham a ajuns la 19 goluri (unul din penalty) în actuala ediţie din La Liga, ocupând locul secund în clasamentul golgheterilor, după ucraineanul Artem Dovbik (Girona), care a înscris 20 de goluri (5 de la punctul cu var). Internaţionalul englez a fost recrutat în vara trecută de Real Madrid cu 103 milioane de euro, plus bonusuri, de la Borussia Dortmund, echipă pe care spaniolii o vor înfrunta în finala actualei ediţii a Ligii Campionilor, pe 1 iunie la Londra.

Graţie acestui succes, Real Madrid a acumulat 93 de puncte, cu 17 în plus faţă de marea sa rivală FC Barcelona, ocupanta locului secund, care va juca joi în deplasare cu „lanterna roşie” Almeria, deja retrogradată.

Deportivo Alaves, promovată în 2023 din Segunda Division, şi-a asigurat menţinerea în elita fotbalului spaniol, aflându-se pe locul 11, cu 36 de puncte.

Rezultate:

Marţi
Osasuna Pamplona – Mallorca 1-1
Au marcat: Moncayola (14), respectiv Darder (65).

Real Madrid – Deportivo Alaves 5-0
Au marcat: Jude Bellingham (10), Vinicius Junior (27, 70), Fede Valverde (45+1), Guler (81).

Girona – Villarreal 0-1
A marcat: Bertrand Traore (59).

Miercuri sunt programate meciurile Sevilla FC – Cadiz, Rayo Vallecano – Granada, Celta Vigo – Athletic Bilbao şi Getafe Atletico Madrid, în timp ce joi urmează să se dispute partidele Las Palmas – Betis Sevilla, Almeria – FC Barcelona şi Real Sociedad – Valencia CF.