Recordul de spectatori pe Arena Națională, doborât la FCSB – CFR Cluj

55.435 de spectatori sunt sâmbătă seară, 11 mai, în tribunele Arenei Naționale, la meciul FCSB – CFR Cluj, care se joacă în ultima etapă a play-off-ului Ligii I. La finalul partidei, echipa patronată de Gigi Becali va primi medaliile de campioană după o pauză de 9 ani.

O singură dată au mai fost peste 50.000 de oameni la un meci disputat pe Arena Națională în campionat. Pe 28 mai 2013, la FCSB – FC Brașov 4-0, au fost 50.244 de oameni în tribune, potrivit GSP. La finalul acelui meci, FCSB a celebrat titlul de campioană, primul cu Laurențiu Reghecampf antrenor.

Recordul de asistență pe Arena Națională era însă de 54.364 de oameni și s-a înregistrat la meciul dintre România și Finlanda, din preliminariile EURO 2016, scor 1-1, cu Ovidiu Hoban egalând în prelungiri.

Al doilea cel mai mare număr de spectatori, înainte să aibă loc partida FCSB-CFR Cluj, a fost înregistrat la jocul România – Olanda 1-4, pe 16 octombrie 2012, când au fost 53.329 de oameni.