România a pierdut cu Germania, la Campionatul Mondial de handbal feminin, și a ratat orice șansă la calificarea în „sferturi”

Naționala României a fost învinsă, joi, 7 decembrie, de Germania, în primul meci din Grupa Principală III de la Campionatul Mondial de handbal feminin, 22-24 (12-9), și nu mai are, practic, nicio șansă la calificarea în sferturile de finală.

Cu Daciana Hosu incredibilă între buturi și cu Cristina Neagu revenită după accidentare, „tricolorele” au făcut o primă repriză excelentă.

Elevele lui Florentin Pera au condus cu 6-3 (min. 11), 8-5 (min. 18) și au avut 12-9 la capătul primelor 30 de minute.

A urmat un act doi de coșmar, cu nenumărate ratări, în special de pe extremă. De la 15-12 (min. 35) s-a făcut 15-16 (min. 43).

Româncele au mai ținut aproape până la 17-18 (min. 46). Nemțoaicele, cu tânăra Leuchter dezlănțuită, s-au desprins la 17-22 (min. 52).

Pe fondul unul joc cu multe greșeli din partea ambelor echipe, plus un cartonaș roșu pentru Crina Pintea, România – Germania s-a terminat 22-24.

Eliza Buceschi (8 goluri), Bianca Bazaliu, Cristina Neagu, Crina Pintea (câte 3), Sonia Seraficeanu, Cristina Laslo (câte 2) și Alexandra Dindiligan au marcat pentru România.

Obiectivul naţionalei a fost o clasare în primele opt locuri, performanţă care i-ar fi permis să participe apoi la turneele preolimpice din luna aprilie 2024.

Japonia 0p (60-63)

Primele două echipe se califică în „sferturi”. Danemarca va ajunge, în mod cer, și ea la 6 puncte, așa că tricolorele nu le mai pot depăși.

Tot azi, s-a jucat Polonia – Serbia 22-21. De la 21.30 se joacă meciul Danemarca – Japonia.

Următoarele meciurile ale României:

9 decembrie, ora 16:30 » România – Japonia
11 decembrie, ora 19:00 » Polonia – România
România, învinsă categoric de Danemarca, la CM de handbal feminin.
Naționala României de handbal feminin s-a calificat în grupele principale ale Campionatului Mondial, după ce a învins Serbia