România – Franța, în sferturile Campionatului European de volei masculin. Meciul se joacă azi, de la ora 21.00

Meciul România – Franța, din sferturile de finală ale Campionatului European de molei masculin, se joacă luni, 11 septembrie, la Varna (Bulgaria), de la ora 21.00, informează Gazeta Sporturilor. În grupă, „tricolorii”, calificați în această fază a turneului final după 38 de ani, au învins cu 3-1 campioana olimpică en-titre. Meciul nu este transmis la TV.

Echipa pregătită de Sergiu Stancu i-a administrat campioanei olimpice singura înfrângere la această ediție a competiției, scor 3-1 (25-23, 16-25, 25-18, 25-21), în meciul din grupa D.

„Românii au făcut meciul secolului! Au jucat ca o echipă, s-au bătut pentru orice minge și au câștigat! Nu s-au speriat că în fața lor stăteau N’Gapeth, Tillie, Louati, Toniutti și celelalte vedete ale formației antrenate de Andrea Giani”, a notat pagina de Facebook a FRV, după succesul senzațional.

Pentru România, meciul de diseară este „istoric”. Naționala nu s-a mai calificat în penultimul act la EuroVolley de 46 de ani, din 1977, când obținea și ultima medalie, cea de bronz.

Jucătorul român care are mamă bulgăroaică: „E un vis”

Unul dintre tinerii care abia așteptă meciul de la Varna cu uriașii francezi este Daniel Chițigoi, 18 ani. Mama sa, Radostina, e este o fostă voleibalistă bulgară, lider al echipei naționale mulți ani, în timp ce tatăl său este fostul voleibalist Cristian Chițigoi.

„Mi-am amintit de mama mea jucând în această sală. Am visat să joc aici și s-a întâmplat.”, a spus Daniel.

Daniel Chițigoi face volei de la 8 ani

„Optimea” cu Croația s-a disputat tot în Palatul Sporturilor din Varna. „Ne simțim minunat aici. Atmosfera din sală a fost extraordinară”. a declarat el, într-un interviu pentru site-ul federației internaționale.

Am fi vrut să jucăm împotriva Bulgariei în sferturile de finală, pentru că ne-ar fi plăcut să evoluăm în fața gazdelor. Fanii de aici au creat o atmosferă uimitoare. Și pentru mine, personal, sentimentul ar fi fost foarte special.

Daniel Chițigoi:

Daniel Chițigoi, 2.00 metri, fost la Rapid, s-a transferat la ZAKSA, campioana Poloniei, echipa care a cucerit de trei ori la rând Cupa Campionilor.

„Mi-am dorit atât de mult să ajungem în sferturi, nu știu câți oameni au crezut că vom fi în această fază“, a adăugat el.

Campionatul European are loc în Israel, Italia, Bulgaria, Macedonia de Nord (28 august-16 septembrie).

România s-a clasat pe locul 21 la precedenta ediţie a Campionatului European la care a participat, în 2019.

Palmaresul tricolorilor cuprinde un titlu european în 1963, două medalii de argint (1955, 1958) şi două de bronz (1971, 1977).