România, oprită eronat de arbitru dintr-un contraatac ucigător. Olanda a marcat imediat pentru 2-0

Naționala lui Edi Iordănescu s-a înclinat, scor 0-3, în fața unei formații a Olandei foarte bine așezată în teren, cu jucători de mare calitate și care a dominat meciul de pe Allianz Arena din Munchen.

Arbitrul Felix Zwayer a oprit aiurea un contraatac rapid

Trebuie să recunoaștem că Olanda a fost echipa mai bună și s-a calificat meritat în sferturile de finală ale EURO 2024, însă nu trebuie trecut peste momentul în care arbitrul german Felix Zwayer a oprit complet greșit un contraatac letal al României.

Era minutul 81 al întâlnirii de la Munchen, la scorul de 0-1, când Denis Alibec a recuperat un balon după un duel cu Denzel Dumfries, iar Valentin Mihăilă a scăpat de toată defensiva batavilor și se îndrepta periculos spre poarta lui Bart Verbruggen.

Numai că Zwayer a fluierat lovitură liberă pentru olandezi, considerând că Alibec a ridicat prea sus piciorul și a fost joc periculos. Doar că intervenția atacantului nostru a fost una perfect regulamentară, așa cum s-a văzut și pe reluări.

Malen, ”dublă” în finalul întâlnirii

Două minute mai târziu, Olanda a reușit să dea lovitura de grație. După o repunere din lateral, mingea a ajuns la Memphis Depay, care a aruncat-o peste jucătorii noștri pentru Cody Gakpo.

Jucătorul lui Liverpool a profitat de o indecizie a lui Radu Drăgușin, care a încercat să-l scoate pe olandez cu mingea în aut de poartă, i-a pasat în fața porții lui Donyell Malen care a îndeplinit o simplă formalitate.

Același Malen a stabilit scorul final în prelungirile partidei de pe Allianz Arena. Atacantul Borussiei Dortmund a luat o acțiune pe cont propriu și din interiorul careului l-a învins per Florin Niță.

Scorul a fost deschis de Cody Gakpo în prima repriză cu un șut la colțul scurt, după o pasă primită de la Xavi Simons. Starul lui Liverpool l-a driblat scurt pe Andrei Rațiu și a înscris cu o execuție de clasă.

Chiar dacă fundașul nostru dreapta a fost depășit destul de ușor, jurnaliștii britanici l-au găsit vinovat pe portarul Florin Niță pentru că a primit gol pe colțul scurt, în ciuda faptului că a fost un șut foarte bun.