S-au încheiat Jocurile Paralimpice de la Paris. Ce loc a obținut România în clasamentul medaliilor

Jocurile Paralimpice de la Paris s-au încheiat după 11 zile de competiții. Ceremonia de închidere a avut loc pe Stade de France, unde au participat 60.000 de spectatori. România se întoarce acasă cu două medalii, aur la judo pentru Alexandru Bologa și bronz la tenis de masă pentru Camelia Ciripan.

Cum s-a desfășurat ceremonia de închidere

24 de dj francezi au făcut un spectacol de zile mari timp de patru ore pe Stade de France. 60.000 de participanți s-au bucurat de spectacolul oferit la finalul Jocurilor Paralimpice, conform observatornews.ro.

În cadrul ceremoniei nu au lipsit momentele controversate. Președintele Franței, Emmanuel Macron a fost a fost întâmpinat cu huiduieli cand a fost prezentat mulţimii. Totuși, s-a trecut rapid peste acest moment tensionat și s-a continuat ceremonia.

Ulterior, s-a predat ștafeta în Los Angeles, unde vor avea loc Jocurile Olimpice în 2028. Evenimentul s-a terminat cu un spectacol impresionant de foc de artificii. Ceremonia de închidere a fost concepută de Thomas Jolly, directorul artistic al Jocurilor Olimpice și Paralimpice.

România a terminat pe locul 61 în clasamentul medaliilor

La ediția din acest an a Jocurilor Paralimpice, China a dominat clasamentul, fiind urmată de Marea Britanie și Statele Unite ale Americii.

România a obținut locul 61 în clasamentul medaliilor, la egalitate cu Kuwait, Namibia și Slovenia. Alexandru Bologna a obținut aurul la judo, categoria 73 de kilograme, iar Camelia Ciripan a luat bronzul la proba de tenis de masă. Portdrapelul țării noastre la ceremonia de închidere a fost Alexandru Bologa.