Sabalenka, calificare cu emoţii în sferturi

RMAG news

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul doi mondial, s-a calificat, luni, cu emoţii, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 4.791.105 euro, după ce a trecut de ucraineanca Elina Svitolina cu 4-6, 6-1, 7-6 (9/7).

După ce au dominat pe rând primele două seturi, în decisiv ucraineanca (19 WTA) a început mai bine şi a condus cu 2-0, dar Sabalenka a revenit şi a făcut 4-2. Svitolina a egalat şi a ratat apoi două mingi de meci la 6-5, după care s-a ajuns în tiebreak. Sabalenka a irosit şi ea o minge de meci, apoi Svitolina a ratat alta, dar în final s-a impus belarusa cu 9-7, după două ore şi 24 de minute.

În sferturi, Arina Sabalenka, finalistă la Madrid în urmă cu zece zile, o va înfrunta pe letona Jelena Ostapenko (10 WTA).

În alt meci, belarusa Victoria Azarenka a dispus în optimi de grecoaica Maria Sakkari cu 6-4, 6-1, urmând să o întâlnească în sferturi de americanca Danielle Collins, victorioasă în optimi în faţa româncei Irina Begu cu 6-0, 6-3.

Danielle Collins (SUA/N.13) – Irina-Camelia Begu (România) 6-0, 6-3
Jelena Ostapenko (Letonia/N.9) – Rebecca Sramkova (Slovacia) 4-6, 6-4, 7-6 (7/3)
Arina Sabalenka (Belarus/N.2) – Elina Svitolina (Ucraina/N.16) 4-6, 6-1, 7-6 (9/7)

The post Sabalenka, calificare cu emoţii în sferturi appeared first on Cotidianul RO.