Schimbările lui Hagi cu Craiova, comparate cu ale lui Costantino pe terenul Rapidului: „De acolo s-a rupt!”

Farul Constanța și Universitatea Craiova au terminat la egalitate meciul nebun de la Ovidiu, scor 3-3. Formația lui Gică Hagi a condus cu 3-0 până în minutul 75, dar echipa lui Costel Gâlcă a reușit să scoată rezultatul de egalitate grație hat-trick-ului lui Alexandru Mitriță.

La 3-1, în minutul 77, Gică Hagi a decis să facă 3 schimbări pentru a închide jocul ca să obțină cele 3 puncte din partida de la Ovidiu, doar că jucătorii intrați pe final de meci nu au adus niciun plus echipei de la Marea Neagră, drept urmare Farul a scăpat victoria printre degete și a pierdut șansa de a juca în Europa din sezonul viitor.

Schimbările lui Hagi din meciul cu Universitatea Craiova, au fost comparate cu schimbările făcut de Costantino, fostul antrenor al celor de la FC U Craiova, din meciul cu Rapid, meci în care formația din Bănie a condus cu scorul de 3-1, dar a pierdut cele 3 puncte din cauza deciziilor neinspirate ale italianului.

„Zici că a făcut Gigi schimbările pe vremea când nu știa antrenorat. Știi de ce meci mi-am adus eu aminte când am văzut deznodământul de la meciul de aseară? Mi-am adus aminte de meciul dintre Rapid și FC U Craiova, când a întors Rapid de la 3-1. Atunci când Costantino a făcut schimbările alea de l-a scos pe Bauza și pe Van Durmen.

La meciul ăla m-am gândit, când a revenit Rapid și a bătut cu 4-3. De la greșeala lui Costantino, atunci, s-a rupt jocul Craiovei. Zicea și Mititelu că pasa asta proastă și retrogradarea lui FC U Craiova se leagă de la acel meci cu Rapid. Mergea echipa foarte bine atunci. A făcut domnul de pe bancă două schimbări și a schimbat și rezultatul, nu doar jucătorii”, a declarat Vivi Răchită la Spotlight Superliga.

Vivi Răchită, laude pentru Alexandru Mitriță: „Si-a dovedit clasa”

Alexandru Mitriță a fost eroul Universității Craiova în partida disputată cu formația de la Marea Neagră. Fotbalistul lui Costel Gâlcă a reușit hat-trick-ul și a reușit să scoată egalul în meciul cu Farul Constanța, egal care era pierdut în minutul 75, când formația lui Hagi conducea cu 3-0.

Vivi Răchită, fostul fotbalist al celor de la Petrolul Ploiești și FCSB, a avut cuvinte de laudă la adresa lui Alex Mitriță la Spotlight Superliga, noua producție marca FANATIK care este live în fiecare zi de marți, de la ora 15:00.

„Mitriță și-a dovedit clasa. Că zic unii că a dat gol din penalty, dar tu știi ce greu e să dai gol din penalty? Eu am fost fotbalist. Știu cum e. Când te duci spre minge se micșorează poarta și se mărește portarul. Trebuie să ai tărie de caracter să dai gol din penatly. Să revii de la 3-0 în minutul 75, uite că Gâlcă a reușit.

Nu cred că o să-l mai vedem pe Nedelcu anul viitor în echipa lui Hagi după greșelile din acest campionat. E păcat pentru că Farul se mai agăța de ultima etapă, dar așa a pierdut orice șansă la locul 3. Sunt probleme de comportament la Nedelcu, dar Gică știe cel mai bine”, a mai spus Vivi Răchită la Spotlight Superliga.