Simona Halep a abandonat la Trophee Clarins, în al doilea meci după revenirea pe teren

Simona Halep a abandonat miercuri, 15 mai, în primul tur de la Trophee Clarins, contra lui McCartney Kessler. Aceasta a fost a doua partidă jucată de constănțeancă după ridicarea suspendării pentru dopaj în ultimele două luni.

Halep s-a retras în setul doi al meciului cu McCartney Kessler, după o oră şi 28 de minute, din cauza problemelor la genunchi, a relatat news.ro.

Simona Halep a câştigat primul set cu 7-5, în 58 de minute, după ce a fost condusă cu 5-4.

În al doilea set, Kessler a început cu break. Al doilea game a fost mult mai echilibrat, însă a fost câştigat tot de americancă. Halep s-a redresat şi a câştigat rapid gameul 3 pe propriul serviciu.

Fostul lider WTA a cerut apoi timeout medical pentru probleme la piciorul stâng, în zona genunchiului. Jocul a continuat cu două gameuri câştigate de Kessler şi de Halep pe propriul serviciu. Halep a avut nevoie însă din nou de fizioterapeută şi apoi a renunţat să mai continue, la scorul de 3-2 pentru adversara sa.

Confruntarea de la Paris, dintre Halep și Kessler, contând pentru turul I al Trophee Clarins, a fost programată iniţial marţi, 14 mai, dar a fost amânată pentru miercuri, 15 mai, din cauza ploii.

Halep mai jucase un singur meci de la revenire

Aflată pe locul 1.149 WTA după absența de un an și jumătate cauzată de suspendarea pentru dopaj, redusă de TAS de la 4 ani la 9 luni, Simona Halep a participat doar la turneul de la Miami, din SUA, pe 19 martie, tot datorită unei invitații a organizatorilor. Ea a pierdut însă în primul tur, fiind învinsă de Paula Badosa, scor 6-1, 4-6, 3-6.

Apoi, sportiva română s-a retras din echipa de Fed Cup a României, de la turneul din Portugalia și de la Madrid Open.

Meciul de la Paris a fost primul al lui Halep după turneul de la Miami de acum două luni.