Viteza uriașă cu care a șutat Nicolae Stanciu împotriva Ucrainei. Cel mai frumos gol de la EURO 2024 aparține României

RMAG news

Primul meci al României din Euro 2024 s-a încheiat cu o victorie! Naționala a reușit să se impună în fața Ucrainei cu scorul de 3-0. Nicolae Stanciu a spart gheață cu un gol magnific.

Nicolae Stanciu a înscris „golul turneului”

Căpitanul României a deschis scorul în meciul cu Ucraina cu un șut extraordinar. În minutul 29, Dennis Man i-a pasat mingea careului, iar Nicolae Stanciu a trimis o adevărat „torpilă” direct în vinclul porții apărate de Andriy Lunin.

Șutul extraordinar a venit din afara careului, de la distanță de 21 de metri și a avut o viteză de 116 kilometri pe oră. Deocamdată, golul înscris de Stanciu este cei mai frumos din Campionatul European din Germania de până acum.

De aceeași părere sunt și englezii de la 433, o celebră pagină de Instagram cu aproape 77 de milioane de urmăritori. Britanicii au postat mai multe poze cu reușita lui Stanciu, alături de descrierea „golul turneului”. Postarea a strâns peste 100.000 de aprecieri în doar câteva minute.

De asemenea, Stanciu a fost foarte aproape de un al doilea gol, atunci când a dat bară din corner.

Al doilea gol a venit în a doua repriză, în minutul 52 mai exact. Răzvan Marin a prins un șut în forță, iar portarul Ucrainei nu a mai putut să prindă mingea.

Cel de-al treilea gol a venit doar 5 minute mai târziu, când Denis Drăguș a înscris din gura porții după o pătrundere splendidă a lui Dennis Man.

Ungurii au reacționat la victoria României

Presa din Ungaria a reacționat imediat după ce România a învins Ucraina cu scorul de 3-0 în primul meci de la Campionatul European din Germania.

„România a înscris trei goluri împotriva Ucrainei. Stanciu și Răzvan Marin au înscris de la distanță, al fel ca Drăguș. Prima victorie pentru România din 2000. E a doua victorie all-time a românilor în grupe”, au scris ungurii de la Nemzetisport.hr.

Lotul României pentru EURO 2024

PORTARI: Horațiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niță (Gaziantep), Ștefan Târnovanu (FCSB)

FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racovițan (Rakow), Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos)

MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB)

ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari)