Alexandru Maxim, gol decisiv la ultima fază în Gaziantep – Beșiktaș! Marcase și Sorescu, dar reușita a fost anulată de VAR. Video

Alexandru Maxim a marcat împotriva uneia dintre cele mai bune echipe din Turcia, ocupanta locului al treilea. Internaționalul român a restabilit egalitatea pentru Gaziantep în minutul 90+5.

Alexandru Maxim, gol în ultimele secunde ale meciului cu Beșiktaș

Mijlocașul ofensiv în vârstă de 34 de ani reușit să egaleze la unu în minutul 90+5, după ce Deian Sorescu a avut și el un gol anulat pentru ofsaid. Este cel de-al doilea gol din acest sezon pentru român.

Alexandru Maxim a preluat excelent o minge după o centrare în careu. Jucătorul lui Gaziantep a reluat din cădere de la linia careului de 6 metri și a trimis pe lângă portar.

Cu acest punct smuls in extremis de Gaziantep, Beșiktaș a ratat șansa să treacă pe locul al doilea în Superliga Turciei și are 17 puncte din 7 partide, una mai puțin decât Samsunspor (18 puncte) și Galatasaray (22 puncte).

De cealaltă parte, echipa lui Alexandru Maxim și Deian Sorescu are un început destul de slab de campionat. Gaziantep e pe locul 16, cu 7 puncte după 7 partide.

Alexandru Maxim a înscris după ce golul lui Deian Sorescu a fost anulat

Alexandru Maxim a reușit să înscrie în cele din urmă pentru Gaziantep, după ce reușita lui Deian Sorescu din minutul 42 a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Beșiktaș a reușit să deschidă scorul în minutul 33, când atacantul Ciro Immobile a marcat din lovitură de la unspreceze metri.

Maxim nu a mai jucat pentru naționala României din 2022

Alexandru Maxim a ieșit din circuitul echipei naționale a României. Ultima oară când a jucat sub „tricolor” a fost în Liga Națiunilor B, când România pierdea cu 0-3 împotriva Muntenegrului.

Atunci mijlocașul ofensiv a evoluat doar 45 de minute. Rămâne de văzut dacă evoluțiile bune de la Gaziantep îl vor readuce în atenția selecționerului, un fin cunoscutor al fotbalului turc. Alexandru Maxim este la al cincilea sezon consecutiv în campionatul Turciei și își termină contractul cu Gaziantep în această vară.

Alexandru Maxim’in beraberliği getiren golü.
pic.twitter.com/0HNaUaN2js

— Sports Digitale (@SportsDigitale) October 6, 2024

Deian Sorescu va ajunge în cantonamentul naționalei după meciul cu Beșiktaș

Spre deosebire de Alexandru Maxim, Deian Sorescu e mai norocos și a fost convocat de Mircea Lucescu pentru meciurile cu Cipru și Lituania.