Andrea Compagno face spectacol în China! Atacantul dat afară de Gigi Becali de la FCSB a marcat un hat-trick. Video

Andrea Compagno a marcat de trei ori în victoria lui Tianjin Jinmen Tiger, scor 4-2 împotriva celor de la Cangzhou, în etapa a 12-a din Superliga Chinei. Fostul atacant de la FCSB a ajuns la 8 goluri în campionat și ocupă locul 4 în topul marcatorilor.

Tianjin Jinmen Tiger a ajuns la 3 meciuri consecutive fără înfrângere în campionatul chinez. Echipa la care evoluează Andrea Compagno, fostul atacant de la FCSB, a câștigat în ultima etapă cu Cangzhou, scor 4-2, în etapa cu numărul 12.

Andrea Compagno a deschis scorul după un sfert de oră. Atacantul în vârstă de 28 de ani a marcat fără prea mari probleme din interiorul careului. Italianul dat afară de la FCSB a dublat avantajul oaspeților în minutul 49.

Compagno a înscris din pasa lui Ademi cu o execuție din careul mic. Cangzhou a revenit incredibil în startul reprizei secunde și a restabilit egalitatea pe tabelă după golurile lui Zheng Kaimu și Solomon-Otabor.

Compagno, atacantul dat afară de Gigi Becali de la FCSB, a marcat un hat-trick la Tianjin Jinmen Tiger

Același Andrea Compagno a ieșit la rampă în minutul 74. Atacantul care a mai evoluat în România la FC U Craiova a înscris cu o lovitură de cap din pasa lui Ming Tian. Albanezul Albion Ademi a stabilit scorul final în minutul 80.

Andrea Compagno a ajuns la 8 goluri marcate în tot atâtea partide pentru Tianjin Jinmen Tiger. Fostul atacant de la FCSB ocupă locul 4 în topul marcatorilor din campionatul chinez, la egalitate cu brazilianul Pedro pe locul 3. Ambii au câte 8 goluri.

Topul marcatorilor din China este condus de Wu Lei (Shanghai Port). Un alt brazilian, Andre Luis, ocupă locul 2 în topul golgheterilor din campionatul chinez. Atacantul lui Shanghai Shenhua are 9 reușite.

Compagno a plecat de la FCSB pentru 150.000 de euro

Cotat la două milioane de euro de Transfermarkt.com, Andrea Compagno a plecat de la FCSB la mijlocul lunii februarie, mutare anunțată în exclusivitate de FANATIK. Italianul are un salariu de 700.000 de euro anual în China.

Compagno l-a costat 1,5 milioane de euro pe Gigi Becali. Patronul l-a adus pe atacantul italian la FCSB în vara anului 2022 de la FC U Craiova. Un sezon și jumătate mai târziu, Gigi Becali l-a cedat pe Compagno la Tianjin Jinmen Tiger pentru suma „simbolică” de doar 150.000 de euro.