Ciprian Marica, laude pentru Zeljko Kopic după Dinamo – U Craiova 2-1: „Jos pălăria. Este în totalitate meritul antrenorului”. Video

Dinamo a depășit orice așteptare în acest debut de sezon. „Câinii” au învins Universitatea Craiova, pe Arcul de Triumf, în etapa a 7-a cu 2-1 și au urcat până pe locul 2. În stagiunea precedentă, echipa lui Zeljko Kopic s-a salvat la limită de la retrogradare, însă acum bucureștenii atacă play-off-ul.

Dinamo – Craiova 2-1

Derby-ul rundei dintre Dinamo și Universitatea Craiova a fost unul extrem de încins. Ahmed Bani și Selmani au marcat pentru bucureșteni în prima repriză, iar Koljic a redus din diferență după pauză. „Câinii” au rămas în 9 oameni, însă au rezistat eroic și au obținut o nouă victorie foarte importantă.

Jocul celor de la Dinamo arată excelent. „Câinii” au cel mai bun atac din Superliga, iar apărarea arată din ce în ce mai bine. Strategia clubului pare că a dat roade, iar fanii au în sfârșit motive de bucurie. Obiectivul bucureștenilor este calificarea în play-off.

Ciprian Marica, impresionat de jocul dinamoviștilor

La finalul meciului, fostul atacant din Ștefan cel Mare, Ciprian Marica, a vorbit despre schimbările de la Dinamo. El este de părere că meritul este al antrenorului Zeljko Kopic, dar laudă și conducerea care a decis să îi acorde continuitate.

„Sunt rezultate surprinzător de bune pentru Dinamo. Jucătorii au caracter, se sacrifică unul pentru celălalt. Ce înseamnă continuitatea, să îi dai continuitate unui antrenor. Jos pălăria. Eu cred că este în totalitate meritul antrenorului.

Aș minți să spun că mă așteptam la rezultatele astea, dar asta înseamnă să ai un rezultat bun. Hai să nu ne hazardăm și să vorbim de play-off de acum. Campionatul e la început. Cert e că Dinamo e o surpriză, nimeni nu se aștepta”, a explicat Ciprian Marica.

Ciprian Marica: „M-a surprins să îi văd pe Ivan și Baiaram intrând doar 15 minute”

Fostul atacant a vorbit și despre prestația arbitrului. Marica este de părere că nu au existat erori grave. De asemenea, acesta a oferit câteva cuvinte și despre cei de la Universitatea Craiova, subliniind faptul că Baiaram și Ivan au jucat doar 15 minute.

„Întotdeauna au fost meciuri tensionate între Craiova și Dinamo, grele pentru arbitru. Mi s-a părut că nu a influențat decisiv soarta meciului. Gazonul mi s-a părut mult prea moale, probabil a fost udat excesiv. Din păcate, strică calitatea jocului. M-a surprins să îi văd pe Ivan și Baiaram intrând doar 15 minute. Sunt jucători cu calitate, ceva e în neregulă acolo”, a mai spus Marica.

Pe final, Ciprian Marica a ținut să laude evoluția lui Dennis Man din meciul pe care echipa sa, Parma, l-a câștigat cu 2-1 în fața celor de la AC Milan: „Mă bucur pentru Man. Vezi ce înseamnă să i se ofere încredere, să i se ofere un contract. Are calitate și mă bucur pentru el”.