Coşmar pentru Scoţia la Munchen! A încasat 3 goluri în 45 de minute şi joacă în inferioritate

Presa britanică scrie că la Munchen au făcut deplasarea nu mai puţin de 200.000 de scoţieni pentru meciul de deschidere de la Euro 2024 dintre Germania şi Scoţia. Dar, totul s-a transformat într-un dezastru după doar 45 de minute.

Coşmar pentru Scoţia la Munchen! A încasat 3 goluri în 45 de minute

Începutul meciului a fost îmbrăţişat cu optimism de scoţieni, zecile de mii din tribune huiduind gazdele la fiecare atingere. Dar, s-au potolit rapid pentru că Mannschaft-ul a intrat în turneu cu motoarele turate la maximum.

Deschiderea de scor a venit repede. În minutul 10, Wirtz a marcat primul gol de la Euro 2024 după o pasă a lui Kimmich. O fază la care portarul scoţienilor, Gunn, putea face mai mult. Dar a fost doar începutul.

Nemţii au pus stăpânire pe joc şi doar 9 minute mai târziu a marcat Musiala. “Decarul” naţionalei Germaniei l-a executat pe Gunn cu un şut din careu, după o fază superbă făcută de Kai Havertz.

Scoţienii din tribune îşi puneau mâinile în cap, peluza oaspeţilor fiind liniştită de modul în care evoluează favoriţii de la care avea atât de multe aşteptări. Iar lucrurile au luat o turnură şi mai dramatică.

Porteuos, intrare criminală la Gundogan!

În minutul 44, Porteuos are o intrare criminală în careu la Ilkay Gundogan. Fundaşul scoţienilor a intrat cu ambele picioare înainte pe glezna căpitanului naţionalei Germaniei. Dar a fost nevoie de intervenţia VAR.

După ce a consultat monitoarele, Clement Turpin i-a arătat cartonaşul roşu scoţianului. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Kai Havertz, iar Germania avea 3-0 la pauză şi om în plus.

Clement Turpin nu a avut cea mai reuşită repriză. Centralul francez a corectat două decizii cu ajutorul VAR. Iniţial a acordat o lovitură de pedeapsă pentru nemţi, iar reluările au arătat că faultul a fost în afara careului.

Apoi, la faza din minutul 44, după faultul criminal al lui Porteus la Gundogan, a dat corner. A fost nevoie să vadă reluările pentru a acorda penalty şi cartonaş roşu pentru scoţian.