CSM București, învinsă acasă de Metz în sferturile Ligii Campionilor. Neagu & Co au o misiune extrem de complicată în returul din Franța

CSM București a fost învinsă de Metz, duminică, în Sala Polivalentă, în prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM București, învinsă acasă de Metz, scor 24-27

După un start oscilant, „tigroaicele” au echilibrat partida, iar la pauză erau conduse la un singur gol, 14-15. Fluctuațiile din jocul lui CSM București nu au lipsit nici în partea a doua a jocului.

Campioana României avea avans de două ori în minutul 43, dar a intrat în colaps. Metz a înscris cinci goluri la rând și a revenit la conducerea jocului, reușind să se impună cu 27-24.

Din 2018 și până în prezent, CSM București și Metz s-au întâlnit de nouă ori, cu tot cu duelul de astăzi. Până acum, fiecare duel direct fusese câștigat de gazda meciului respectiv.

Returul din Franța se joacă sâmbăta viitoare

A doua manșă a sfertului dintre CSM și Metz va avea loc în Franța, pe 4 mai, de la ora 17.

„Tigroaicele” nu au altă opțiune decât să se impună pe un teren pe care n-a mai câștigat nimeni după victoria obținută pe 17 ianuarie de liderul Franței, Brest.

Ultima prezență a lui CSM București în Final Four-ul Ligii Campionilor datează din 2018.