Elfogadta a csendőrség az FK Csíkszereda kompromisszumos megoldását

Elfogadta a csendőrség az FK Csíkszereda kompromisszumos megoldását

– Az egyik legfontosabb kérdés: mit kezdenek a tervezett „tízezer vendégszurkolóval” a hatóságok?

– A hatóságok képviselőivel – csendőrség, városi rendőrség, katasztrófavédelem és más intézmények, amelyeknek a munkatársai nem mutatkoztak be – volt egy tárgyalásunk a Dinamo elleni meccsről, hiszen ezt

mindannyian kiemelt kockázatú találkozóként kezelik.

Enyhe meglepetésemre a tárgyalásra a futballpálya és az Erőss Zsolt Aréna közötti vékony sávon került sor. Megdöbbenésemre azért ott, mert ott részletezték nekem, hogy a pluszban érkező vendégszurkolókat oda akarják vezetni. Mi a klub részéről jeleztük, hogy ez mindenki számára nagyon rossz, hiszen egyrészt azt sem tudják, hány szurkolóról van szó, az oda bezsúfolódó tömeget pedig mindössze egy kerítés választja el a focipályától. Épp ezért hangsúlyoztuk, hogy ez a lehető legrosszabb megoldás. A helyi erők azonban nem akartak tágítani: szerintük ez az egyetlen megoldás. Végül győzött a józan ész, és elfogadták a mi javaslatunkat.

– Mit tudott felajánlani az FK Csíkszereda?

– Korodi Attila csíkszeredai polgármesterrel egyeztetve azt az alternatívát ajánlottuk fel – ha már nincs más megoldás, ahogy többször is mondták nekem –, hogy az Erőss Zsolt Aréna parkolójában legyenek a Dinamo-szurkolói a mérkőzés alatt. Fontos kiemelnem, hogy ezek a szurkolók nem vendégei az FK Csíkszeredának, hiszen nálunk a vendégeskedés ott kezdődik, hogy megveszed a jegyet és bejössz a stadionba. Nyilván azt sem akarom, hogy a több száz kilométert utazó szurkolók páriaként érezzék magukat, ezért mi biztosítunk számukra mobil vécéket és egy kivetítőt, amelyen követhetik a találkozót. Még egy annyi változásra kell számítani, hogy

a találkozón ezúttal a vendégszektor a lelátó Erőss Zsolt Aréna felőli részén lesz – ezt is a csendőrség kérte tőlünk, hogy a dinamósok legyenek közelebb a társaikhoz.

De ez is parttalan akció, mert a Dinamo szurkolói közölték: ők szolidárisak egymással, ezért nem tartanak igényt a számukra fenntartott 125 jegyre, mert ők együtt akarják nézni a találkozót.

– Az jó, ha volt, akivel tárgyalniuk, nekünk ugyanis azt közölte a Dinamo sajtósa, hogy nem ők szervezik a szurkolói kiruccanást Csíkszeredába.

– Téved. Három nappal a mérkőzés előtt kissé abszurdnak érzem a helyzetet, mivel a Dinamo vezetőségével mi sem nagyon tudunk tárgyalni: ők nagyon készségesek, de úgy tesznek, mintha semmiről sem tudnának, tehát a szurkolói csoportok élik önálló életüket – amit nem jön, hogy higgyek. Ezért az alapvető dolgokról nekünk nincsenek információink. Amúgy itt hozzáteszem: a csíkszeredai egyeztetéseinken jelen lévő, meg nem nevezett emberek sokat tudtak arról, hogy mit akarnak a Dinamo szurkolói, és mit kellene nekünk tennünk, hogy ezeknek a szurkolóknak minden jó legyen – remélem, kiérződik a szavaimból az irónia. De tényleg nem tudunk mi sem konkrétumokat.

– Akkor azt sem tudni, hogy mennyien érkezhetnek Csíkszeredába hétfő este?

– Ez pontosan így van. Azért én klubelnökként mindenkinek felhívnám a figyelmét, hogy

ne dőljünk be az ilyen mellveregető szövegeknek, hogy „tízezren jönnek”,

mert nem ez az első meccs, amit a Dinamóval játszunk – fociztunk nagyobb szurkolótáborral rendelkező csapat ellen is, utalok itt a Bukaresti Rapidra –, és mindig kiderült, hogy a tóduló tízezrek helyett jött pár száz ember. Tehát nem akarok jós lenni, de szinte kizártnak tartom, hogy tízezer dinamós jöjjön Csíkszeredába. Itt ismétlem önmagam: a bukaresti klubtól semmi megbízható információt nem kaptunk.

Egyébiránt itt volt a marosvásárhelyi csendőrparancsnok, illetve külön többször beszéltem a Hargita megyei csendőrparancsnokkal is, és meg vagyok győződve, hogy a csendőrség profi módon fog eljárni. A két egységvezető tényleg nagyon pozitívan állt hozzá a helyzet megoldásához. Ami a klubunkat illeti, konzultálva a rendvédelmi szervekkel, mi is megtettünk néhány módosítást: jegyet csak helyszínen árusítunk, azokat személyi igazolványhoz kötjük; a bejárás ezúttal csak az új lelátó és a sátortetős pálya felől lehet – pont azért, hogy a minimálisra szorítsuk annak esélyét, hogy találkozzon a két szurkolótábor.

– Azt érzem az FK Csíkszereda részéről, hogy mindent megtesznek, hogy civilizált körülmények között járjon le a visszavágó. Na de, mit tapasztaltak az odavágón?

– Százötven szurkolónk volt Bukarestben. Mondanám azt, hogy a csendőrök és a helyi biztonsági erők nagyon kifogadtak. De nem akarok igazságtalan lenni a Dinamóval, mert a legtöbb helyen a szurkolóinkkal így bánnak. A csendőrség mindig egyet hátra lép és mossa a kezeit, hogy a helyi biztonsági erők intézik ezeket a dolgokat. De tudni kell, hogy

sok esetben a klubok által működtetett biztonsági erők gyakorlatilag azoknak a szurkolói csoportoknak a vezetői, akiknek az illető klubok így adnak pénzt.

Tehát mi, amikor megyünk a Dinamóhoz vagy a CSA Steauához, akkor a mi szurkolóinkat nem egy pártatlan csendőrség vagy a biztonság iránt elkötelezett biztonsági szolgálat alkalmazottai fogadják, hanem egy ellenünk teljesen elfogult csendőrség és az ellenfél szurkolóinak a vezérürüjei (a Steaua ellen a magyar feliratokat sem engedték be a stadionba), akik biztonsági őrnek álcázva fontoskodnak és megtesznek mindent, hogy nekünk rossz legyen. Viszont hadd tegyem hozzá azt is, hogy a legtöbb esetben ezek az alvilághoz közel álló urak nem jönnek idegenbe. Ezért mi is arra számítunk, hogy a hozzánk érkező szurkolók zöme a környékről fog érkezni, ezért gondoltam úgy, hogy nem lenne korrekt, ha mi is hasonlóan viszonyulnánk. Mert akkor ez azt jelentené, hogy mi is arra a szintre süllyednénk le. Ugyanakkor őszintén szólva örvendek is, hogy a Hargita megyei csendőrség kicsit jobban viszonyul a helyi polgárokhoz, mint a bukaresti kollégáik. De a lényeg: mi ingyenes kivetítőt és illemhelyiségeket biztosítunk a szurkolóknak, a többi azonban nem rajtunk áll, mivel én klubelnökként a stadion kerítésén belül vagyok illetékes.

– A bukaresti meccsnek volt egy nagyon kemény töltete, miszerint ezt egy román-magyar harc.

– Jó, hogy ezt felhozta, mert Bukarestben belekeveredtem egy teljesen abszurd párbeszédbe, ahol felrótták nekem, hogy a kezdőcsapatunkban tíz magyar van, és megfenyegettek, hogy ha ezen nem változtatunk, akkor a következő szezonban nagyon nehéz dolgunk lesz. Viszont

a bukaresti kezdőcsapatunkban öt román állampolgár volt, a Dinamónál pedig három. Ezt azoknak is mondom, akik a Dinamo által akarják megélni a mélyromán érzelmeiket.

Szóval nekik ez nem tűnik fel? Az Európai Unión belül Romániában egyébként is az egyik legnagyobb az idegenlégiósok aránya. Ennek tükrében rendben van gyűlölni a magyarokat, de a sajátjainkat nem szeretjük? Tehát amikor belecsúszunk az FK–Dinamo meccs kapcsán egy ilyen logikába, akkor ezen is illene elgondolkodni.

A Hargita megyei csendőrség tájékoztatása szerint a hétfő esti FK Csíkszereda–Bukaresti Dinamo labdarúgó-mérkőzésen helyi mellett a marosvásárhelyi csendőrség, valamint más közrendért felelős egységek fognak gondoskodni a biztonságról. A tájékoztatóban emlékeztetik a nézőket: az arénába tilos gyűlöletre, bármilyen megkülönböztetésre vagy erőszakra buzdító feliratokat elhelyezni. Tanácsolják a szurkolóknak, hogy tartsák tiszteletben a rendfenntartó erők utasításait, tartózkodjanak a verbális és fizikai agressziótól és minden olyan cselekménytől, amelyek a közrend megzavarásához vezethetnek.