Ezzel a tudással életeket menthetnek a háromszéki tanulók

Ezzel a tudással életeket menthetnek a háromszéki tanulók

Hatvanhat pedagógus szánt időt és energiát arra, hogy elvégezze a Vöröskeresztnél a 12 órás elsősegélynyújtó, illetve a hat órás ismétlő tanfolyamot, ezáltal jogosultságot szerzett arra, hogy diákjait is oktassa e téren. Ugyanakkor

a Vöröskeresztnél a szervezők lehetővé tették minden versenybe benevezett csoportnak, hogy a gyakorlatban, bábukon is begyakorolhassa az alapfogásokat.

„Márciustól fogadták az iratkozásokat, a későbbiekben az érkező tanulócsoportoknak tartott foglalkozások időzítése és lebonyolítása igényelt sok energiát, összesen hetven ember munkája áll a verseny mögött” – közölte a Székelyhonnal Berecz Ildikó, a Kovászna megyei Vöröskereszt igazgatója.

A verseny során a diákcsoportoknak elméleti és gyakorlati tudásukról is bizonyítékot kellett szolgáltatniuk: táblagépeken töltötték ki a tíz kérdésből álló kérdőíveket, majd négy sátorban kellett elsősegélyt nyújtaniuk különböző sérüléseket „szenvedőknek” (önkénteseknek vagy bábuknak):

egyik sátorban építkezési balesetet szenvedőket kellett ellátniuk, a következőben méhcsípést, harmadikban szívleállás miatt kellett közbelépniük, míg a negyedikben egy áramütést szenvedett személy szorult azonnali segítségre.

A verseny szakmai koordinátora Popescu Ceazar mentőorvos, a megyei szervezet alelnöke volt.

Idén Sepsiszentgyörgyről, Kézdivásárhelyről (most különösen sokan), Dálnokról, Rétyről, Kézdiszentlélekről, Kovásznáról, Barótról, Szentkatolnáról, Bardocról, Barátosról, Vargyasról, Málnásról, Nagybaconból, Zágonból, Zágonbárkányból, Bodzafordulóról, Szitabodzáról neveztek a versenybe, összesen 116 csapat, 590 gyermek vett részt.

Nagyon sok szervezet, intézmény támogatta a verseny megszervezését, az ő felajánlásaikból kerültek ki a résztvevőknek szánt díjak: ingyenes vagy kedvezményes belépők, bérletek a szabadidős létesítményekbe, meccsekre, pizzák, illetve ivóvíz a versenyre.

Íme a díjazottak

Idén a középiskolások kategóriájában tarolt a kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, mindhárom dobogós csapat onnan került ki; I: a Stabil oldal., II. a Bölcs fogak, III. a Miofibrilumok nevű csapat.

Az általános iskolások kategóriájában az uzoni Tatrangi Sándor Általános Iskola Fürge csapata került az élre, őket követi a kézdivásárhelyi Molnár Józsiás Általános Iskola Energiabombák csapat;, harmadikok lettek a szitabodzai Nicolae Russu Általános Iskola diákjai (All for one).

Egy 2020-as tanulmány szerint az országban évente 70 ezer lakos hal meg azért, mert nem kap elsősegélyt. Az Európai Unióban Románia az utolsó helyen áll az elsősegélynyújtási eljárásokat ismerők számát tekintve.