Formula 1 revine cu Marele Premiu de la Miami! Max Verstappen se impune în cursa de sprint

Formula 1 revine în weekendul 3 – 5 mai cu Marele Premiu de la Miami, Mare Premiu care și-a făcut debutul în anul 2022, când Max Verstappen a reușit să câștige prima cursă disputată pe circuitul de lângă stadionul Hard Rock.

Max Verstappen, victorie în cursa de sprint de la Miami

Marele Premiu din Miami a avut parte, pentru prima dată în istorie, de o cursă de sprint, cursă care se regăsește tot mai des în calendarele Formulei 1 începând cu anul 2021.

Cum era de așteptat, Max Verstappen a reușit să câștige fără prea mari probleme cursa de sprint. Pilotul olandez a plecat din „pole-position” și a reușit să-și păstreze poziția până la final, unde a pus o diferență de 3 secunde între el și Charles Leclerc, pilotul celor de la Ferrari care a terminat pe locul secund.

Colegul său de echipă, Sergio Perez, a terminat pe locul 3, rămânând astfel singurul pilot care a reușit să termine în top 5 toate cursele disputate în acest sezon de Formula 1.

Dezastru pentru piloții Mercedes în cursa de sprint

Mercedes a avut parte, din nou, de o cursă de sprint sub așteptări. Piloții lui Toto Wolff nu au reușit să termine în top 10, fiind pentru a doua oară în acest sezon când nici George Russell și nici Lewis Hamilton nu punctează într-o cursă de Formula 1.

Pilotul care a semnat cu Ferrari în acest an, Lewis Hamilton, a terminat tocmai pe locul 18, în schimb ce George Russell a terminat pe locul 12, ambii fiind surclasați de piloți cu mașini mult mai lente.

Echipa din Germania are șansa să facă uitată cursa de sprint chiar în ziua de sâmbătă a weekendului din Miami. Piloții lui Toto Wolff își pot spăla păcatele din acest an cu o clasare care să-i pună într-o poziție bună de a câștiga cursa din Marele Premiu.

Bombă în garajul Red Bull înaintea Marelui Premiu de la Miami! Adrian Newey va părăsi echipa din Austria la finalul sezonului

Red Bull a anunțat că Adrian Newey, inginerul din Marea Birtanie, va părăsi echipa la care a câștigat 6 titluri de campion mondial. Newey a fost omul din spatele mașinilor RB18 și RB19, mașini care și-au pus amprenta asupra Formulei 1.

„Vrem să-i mulțumim lui Adrian pentru ce am realizat până acum. A fost decisiv pentru noi în câștigarea celor 7 titluri la piloți și 6 la constructori. În total, au fost 118 victorii și 101 pole position-uri”, au anunțat cei de la Red Bull.

După plecarea lui Newey de la Red Bull, se zvonește că și Max Verstappen ar fi tot mai aproape de o mutare la Mercedes, mai ales că echipa din Germania i-ar oferi pilotului olandez un salariu de 150 milioane de euro anual.

Olandezul a declarat în nenumărate rânduri că ar urma să plece de la Red Bull dacă nu va avea un monopost competitiv, iar acest lucru nu mai e așa greu de crezut după plecarea lui Newey.

Rămâne de văzut ce se va întâmpla cu Max Verstappen la finalul sezonul, până atunci pilotul olandez caută să realizeze dubla pe autodromul din Miami după ce acesta și-a adjudecat cursa de sprint.

Marele Premiu de la Miami se poate vedea pe Antena 3 CNN duminică, 5 mai 2024, de la ora 23:00.