Jaqueline Cristian, eliminată de la Madrid după un duel intens cu Danielle Collins. Jucătoarea americană își prelungește seria impresionantă de victorii

Jaqueline Cristian (73 WTA) a fost învinsă în trei seturi de Danielle Rose Collins (15 WTA, duminică, și părăsește Mutua Madrid Open în turul 3.

Jaqueline Cristian, eliminată de la Madrid de Danielle Collins

Românca a câștigat primul set al disputei, dar a cedat următoarele două acte, scor final 6-3 / 4-6 / 1-6.

Danielle Collins este una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit. Înainte să vină la Madrid a câștigat turneele de la Miami și Charleston.

Odată cu succesul în fața lui Jaqueline, sportiva americană a ajuns la 15 victorii consecutive, o serie cu atât mai entuziasmantă dacă e să ținem cont că a anunțat că este ultimul an al carierei sale.

Setul cedat în fața româncei a fost abia al patrulea pe care îl pierde în ultimele 15 partide.

Până în acest an, Danielle Collins nu trecuse niciodată de turul 2 la Mutua Madrid Open. În optimi o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Robin Montgomery (183 WTA) și Aryna Sabalenka (2 WTA) – la ora de redactare a articolului, bielorusa are 2-0 în primul set al disputei.

Pentru Jaqueline Cristian a fost prima prezență într-un tur 3 de turneu WTA 1000

Mutua Madrid Open 2024 a consfințit o nouă bornă în cariera româncei care va împlini 26 de ani pe 5 iunie. Jaqueline Cristian s-a calificat în premieră în turul 3 al unui turneu din seria WTA 1000.

Pe traseu, conaționala noastră le-a învins pe tabloul principal pe Barbora Krejcikova (27 WTA), fostă câștigătoare de Roland Garros, și pe Magdalena Frech (51 WTA), respectiv în calificări pe Daria Saville (96 WTA) și McCartney Kessler (119 WTA).