Magda Linette – Sorana Cîrstea 7-5, 7-5 la WTA Strasbourg. Românca a pierdut dramatic în primul tur

Sorana Cîrstea dă piept cu Magda Linette în primul tur al competiției WTA 500 Strasbourg. Meciul va începe nu înainte de ora 11:30 și va putea fi urmărit la TV pe Digi Sport 2. Duelul dintre Sorana Cîrstea și Magda Linette este primul pe Terenul 1, al doilea ca mărime de la Strasbourg.

Magda Linette – Sorana Cîrstea, live video online, în primul tur la WTA Strasbourg, ora 11:30

Sorana Cîrstea (30 WTA) o conduce pe Magda Linette (50 WTA) la meciurile directe înaintea confruntării din primul tur de la WTA Strasbourg. Cele două sportive s-au întâlnit de 4 ori, iar românca s-a impus de trei ori la Tianjin 2014, Shenzen 2018 și chiar la Strasbourg în 2021.

De cealaltă parte, poloneza Magda Linette a câștigat ultimul meci direct care a avut loc în 2022 la Cleveland. În urmă cu trei ani, „Sori” s-a impus în semifinalele WTA Strasbourg împotriva polonezei, scor 3-6, 6-4, 6-2.

Totuși, sportiva din Târgoviște avea să piardă ultimul act împotriva cehoaicei Barbora Krejcikova, scor 3-6, 3-6. Învingătoarea din meciul Magda Linette – Sorana Cîrstea se va duela în turul 2 cu câștigătoarea meciului E. Alexandrova – C. Bucșa.

Sorana Cîrstea, ultimul test înainte de Roland Garros

Sorana Cîrstea continuă să fie cel mai bine clasată româncă în ierarhia WTA. În vârstă de 34 de ani, „Sori” a urcat două poziții după ultima actualizare și ocupă locul 30 WTA, cu 1704 puncte. După WTA Strasbourg, Sorana Cîrstea va merge la Paris pentru Roland Garros.

Prima rachetă a României este prezentă direct pe tabloul principal alături de Ana Bogdan, Irina Begu și Jaqueline Cristian. Pentru prezența în primul tur la WTA Strasbourg, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 8.550 de euro și 1 punct WTA.

Favorită principală la câștigarea trofeului de la Strasbourg este cehoaica Marketa Vondrousova. Nume grele din tenisul mondial sunt prezente la Strasbourg, după ce turneul de tenis din Franța s-a transformat într-unul de categorie „WTA 500”. Beatriz Haddad Maia, Danielle Collins sau Madison Keys vor evolua în această săptămână la Strasbourg.

Sorana Cîrstea, amintiri plăcute de la WTA Strasbourg

Anul trecut, Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la WTA Strasbourg. Românca a cedat în două seturi în fața franțuzoaicei Clara Burel, scor 6-7(5), 5-7. Astfel, „Sori” nu are puncte importante de apărat la turneul care se desfășoară la Clubul de Tenis din Strasbourg.

Sorana Cîrstea a cedat în primul tur și în 2022, când a pierdut surprinzător în fața rusoaicei Ekaterina Makarova. În schimb, Sorana Cîrstea a ajuns până în finală în 2021. Românca le învingea atunci pe Venus Williams, Shuai Zhang, Bianca Andreescu (neprezentare) și Magda Linette, dar pierdea finala cu Krejcikova.