Motivul pentru care Simona Halep nu a primit wild card la Roland-Garros. Răspunsul directoarei turneului

Simona Halep, 32 de ani, aflată pe locul 1.139 în clasamentul mondial feminin, nu va participa la turneul de la Roland-Garros, câștigat acum 6 ani, pentru că nu a primit wild card de la organizatorii din capitala Franței, iar directoarea turneului, Amelie Mauresmo, a spus că au fost preferate jucătoare franceze mai tinere, care nu au avut probleme de dopaj.

„Dacă Simona ar fi fost exonerată la apelul său la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, poate că am fi luat o altă decizie. Dar nu a fost exonerată. Am dorit să favorizăm alte jucătoare şi sportive franceze, unele dintre ele mai tinere, în detrimentul Simonei, având în vedere tot ceea ce s-a întâmplat”, a spus Mauresmo, potrivit Eurosport.fr, scrie news.ro.

„Şi Caroline Wozniacki a făcut o solicitare. Acestea sunt alegeri foarte dificile. Ştii că vei dezamăgi oamenii şi asta este întotdeauna dificil”, a adăugat fosta tenismenă, care a câștigat două turnee de Mare Șlem, Australian Open 2006 și Wimbledon 2006.

Turneul de la Roland Garros, pe care Simona Halep l-a câștigat în 2018, are loc în perioada 26 mai-9 iunie.

Aflată pe locul 1.149 WTA după absența de un an și jumătate cauzată de suspendarea pentru dopaj, redusă de TAS de la 4 ani la 9 luni, Simona Halep a mai participat doar la turneul de la Miami, din SUA, pe 19 martie, tot datorită unei invitații a organizatorilor. Ea a pierdut însă în primul tur, fiind învinsă de Paula Badosa, scor 6-1, 4-6, 3-6.

Constănțeanca s-a retras din echipa de Fed Cup a României, de la turneul din Portugalia și de la Madrid Open. Apoi, a abandonat la Trophee Clarins de la Paris, în al doilea meci după revenirea pe teren.