Noi recorduri la EURO 2024 după Anglia – Slovacia 2-1 și Spania – Georgia 4-1

Campionatul European din Germania a oferit meciuri foarte spectaculoase și în optimile de finală. Anglia – Slovacia 2-1 și Spania – Georgia 4-1 vor rămâne cu siguranță în statististicile turneelor finale.

10 recorduri tari după Anglia – Slovacia 2-1 și Spania – Georgia 4-1

Anglia a reușit in extremis să treacă de Slovacia după golul din minutul 90+5 al lui Jude Bellingham, care a trimis meciul în prelungiri. Starul lui Real Madrid intră în istoria naționalei Angliei după golul trei pentru Albion la un turneu final. Mijlocașul în vârstă de 21 ani are același număr de goluri ca Paul Scholes, David Beckham și Frank Lampard.

Reușita sa din minutul 94:34 este cel mai târziu gol reușit de naționala Angliei la un turneu final și a salvat Albionul de la o eliminare extrem de rușinoasă în fața Slovaciei.

Harry Kane, care are o cotă de 6,00 la Netbet pentru a deveni cel mai bun marcator al turneului, a stabilit și el un record. Golul său de 2-1 a fost cel mai rapid marcat vreodată în reprizele de prelungiri la un Campionat European. Golgheterul lui Bayern Munchen a reușit să înscrie după doar 50 de secunde.

Kobbie Mainoo intră în istoria naționalei Angliei alături de Wayne Rooney și Michael Owen

Kobbie Mainoo e al treilea cel mai tânăr jucător care a debutat pentru Anglia în fazele eliminatorii la un turneu final după Wayne Rooney și Michael Owen (19 ani și 72 de zile).

Anglia a stabilit însă și un record negativ. Este pentru prima oară după 38 de ani la un turneu final când Albionul nu trimite un șut pe poartă în 45 de minute în fazele eliminatorii. Ultima oară s-a întâmplat asta a fost la Campionatul Mondial din 1986, la meciul împotriva Argentinei din semifinale.

Ivan Schrantz e primul jucător slovac din istorie care reușește să marcheze în fazele eliminatorii la Campionatul European. Niciun jucător nu a reușit mai mult de 3 goluri la EURO 2024, atât cât are și atacantul în vârstă de 30 de ani.

Lamine Yamal, pe urmele lui Cristiano Ronaldo

Lamine Yamal, senzația Spaniei la EURO 2024 este cel mai tânăr fotbalist de la Cristiano Ronaldo care reușește să ofere mai multe pase decisive la aceeași ediție a unui Campionat European. Starul naționalei Portugaliei a reușit asta la Campionatul European din 2004.

Nico Williams este primul jucător din istoria Campionatului European care reușește într-un singur meci să marcheze, să ofere o pasă decisivă și să aibă un procentaj de 100% al paselor: 46 din 46.

Spania nu primise niciun gol la Campionatul European în faza grupelor, premieră pentru iberici. Robin Le Normand este primul jucător care reușește să înscrie în poarta Spaniei, prin autogolul din meciul contra Giorgiei. E al doilea jucător spaniol care marchează în propria poartă în istoria Campionatului European.

Rodri a reușit și el să spargă gheața cu primul gol la un Campionat European. Mijlocașul central în vârstă de 28 de ani al lui Manchester City a avut nevoie de nu mai puțin de 12 meciuri la Euro.

4,50 este cota NETBET pentru pronosticul „Anglia câștigă Euro 2024”