O nouă prestație extraterestră pentru Messi. Gol și cinci pase de gol într-o singură repriză. Video

Messi este de pe altă planetă. Este convingerea celor care au văzut meciul dintre Inter Miami și Red Bull New York, derbyul Conferinței de Est din MLS, disputat azi noapte în America.

Singurul fotbalist din istorie cu cinci goluri și cinci pase de gol într-un meci

Oaspeții au condus la pauză cu 1-0, dar la reluare, Messi efectiv s-a dezlănțuit. El a marcat un gol și a avut cinci pase de gol în victoria lui Inter Miami cu 6-2, care s-a distanțat în fruntea clasamentului.

Desemnat cel mai bun jucător al meciului, Messi a stabilit trei recorduri în Major League Soccer cu acest prilej. Șase contribuții la goluri, cinci pase de gol și cinci pase de gol într-o repriză sunt noi recorduri în MLS.

Totodată, Messi a devenit primul fotbalist din istorie, care a reușit cinci goluri și cinci pase de gol. Argentinianul a punctat de cinci ori într-un meci de Liga Campionilor, disputat în 2012, contra lui Bayer Leverkusen.

Două dintre pasele de gol ale lui Messi, la reușitele cu numărul 3 și 6, au fost adevărate opere de artă, argentinianul inventând traiectorii nebănuite pentru mingea care a plecat din gheata lui.

Luis Suarez a marcat de trei ori și a ajuns la zece reușite

Luis Suárez a marcat trei goluri, iar paraguayanul Matias Rojas a înscris de două ori. Messi și Suárez au acum câte 10 goluri în campionat, fiind pe primul loc în clasamentul golgheterilor.

Victoria a prelungit șirul de invincibilitate al lui Miami la șase. Această serie a început după o înfrângere cu 4-0 la New York, pe 20 aprilie, în care Messi nu a jucat din cauza unei accidentări.

Leo a făcut ceva istoric, adică cinci pase decisive și un gol într-un meci de campionat. Nu pot să uit nici cele trei goluri ale lui Luis Suárez și cele două ale lui Matías Rojas. Cred că în a doua repriză a existat un moment fundamental care a fost egalarea, asta ne-a dat calm și imediat am început să presăm pentru al doilea gol”, a declarat după meci, antrenorul Gerardo Martino.

Jordi Alba, fostul coechipier al lui Messi la Barcelona, a ratat al treilea meci consecutiv din cauza unei accidentări la tendon. Săptămâna viitoare, Inter Miami va juca în deplasare, la Montreal.