„On fire”! Alex Mitriță, cel mai bun start de sezon din carieră la Universitatea Craiova: cifre fabuloase pentru starul oltenilor

Lumina reflectoarelor e pe Alex Mitriță, după un start de sezon excelent la Universitatea Craiova. „Piticul atomic” are cele mai bune cifre din carieră în tricoul „alb-albaștrilor”, fiind și cel mai în formă fotbalist român la acest moment.

Universitatea Craiova a dat lovitura prin prelungirea înțelegerii cu Alexandru Mitriță, după succesul categoric cu Gloria Buzău, scor 5-1. „Piticul atomic” rămâne în Cetatea Băniei până în 2028 și are o clauză de reziliere de 5 milioane de euro.

Alex Mitriță i-a cucerit pe fanii Universității Craiova în startul sezonului cu execuțiile sale fabuloase. Starul „alb-albaștrilor” a înregistrat și un record personal în primele opt jocuri oficiale la gruparea din Cetatea Băniei.

Cu șase reușite și o pasă de gol, Alex Mitriță are cel mai bun start de sezon din carieră la Universitatea Craiova. FANATIK a urmărit parcusul mijlocașului român în primele opt partide jucate de echipa lui de club din 2012 până în 2024.

În sezonul 2012-2013, Alex Mitriță nu a jucat în primele opt etape la Viitorul Constanța și a prins  minute în tricoul formației lui Gică Hagi abia pe 25 ianuarie 2013 într-o înfrângere cu Astra Giurgiu, scor 2-0. La doar 17 ani, „Piticul atomic” a jucat șapte meciuri pentru dobrogeni și a reușit o pasă de gol în acea ediție.

În următorul sezon, Alex Mitriță a prins 183 de minute în primele opt etape ale campionatului românesc, însă nu a reușit să își treacă numele pe tabelă. Mijlocașul a început sezonul la Viitorul Constanța, însă apoi a plecat împrumut la FCSB pentru a juca în UEFA Youth League.

Alex Mitriță a înregistrat un progres în carieră în sezonul 2014-2015. Starul din SuperLiga a jucat în patru din primele opt etape și a marcat un gol la Viitorul Constanța în victoria cu Ceahlăul Piatra Neamț.

Alex Mitriță și-a depășit recordul de la Universitatea Craiova! Cifrele „Piticului atomic” în sezonul 2018-2019

Alex Mitriță a jucat 36 de minute la Viitorul Constanța în startul sezonului cu CFR Cluj, apoi a prins transferul la Pescara. Mijlocașul a intrat doar într-un singur meci din primele șapte partide oficiale jucate de formația din Italia și astfel nu a reușit performanțe notabile.

„Piticul atomic” a prins mai multe minute în sezonul 2016-2017. Acesta a jucat în cinci dintre primele opt partide oficiale ale sezonului și a dat o pasă de gol în tricoul formației din Italia.

Startul sezonului 2017-2018 l-a prins la Universitatea Craiova, formația la care avea să devină unul dintre idolii tribunelor. „Piticul atomic” nu a jucat într-un singur meci din primele partide oficiale ale oltenilor, însă a reușit să înscrie trei goluri.

Primele opt meciuri din sezonul următor aveau să fie cele mai bune înregistrate de Alex Mitriță. Mijlocașul Universității Craiova a dat cinci goluri și o pasă de gol în toate competițiile.

Cum s-a descurcat Alex Mitriță în străinătate

Alex Mitriță juca în 2019 pentru New York City, unde a reușit două goluri și o pasă decisivă în MLS în primele opt etape. În sezonul următor din SUA, „Piticul atomic” a dat o singură pasă de gol pentru americani în tot atâtea runde.

Sezonul 2021-2022 îl prindea pe Alex Mitriță la PAOK Salonic sub comanda lui Răzvan Lucescu. Internaționalul român a bifat minute în primele opt jocuri oficiale și a reușit să dea o pasă de gol.

Următorul start de sezon l-a prins în Arabia Saudită la Al Raed, unde a dat un gol și o pasă de gol în primele opt partide. Ediția 2023-2024 a însemnat întoarcerea lui Alex Mitriță la Universitatea Craiova.

„Piticul atomic” a jucat în șapte din primele opt partide oficiale și a făcut show în tricoul „alb-albaștrilor”. Alex Mitriță reușea un gol și trei pase decisive la Universitatea Craiova.