Pierderi importante pentru Universitatea Craiova la derby-ul cu Petrolul. Doi atacanți de bază au ieșit accidentați

Universitatea Craiova a primit vizita Petrolului Ploiești pe „Ion Oblemenco”, duminică seara, în etapa a 4-a din SuperLiga. Prima repriză, lipsită de goluri, a consemnat două pierderi importante în tabăra oltenilor. Andrei Ivan și Ștefan Baiaram au acuzat probleme medicale și au fost scoși de pe teren.

Pierderi importante pentru Universitatea Craiova la derby-ul cu Petrolul

După eliminarea din UEFA Conference League, Universitatea Craiova a avut nevoie să se consoleze cu un rezultat pozitiv contra Petrolului Ploiești în SuperLiga. De altfel, formația pregătită de Costel Gâlcă are un start bun de sezon în campionat, cu două victorii și un egal.

Titular pentru a doua oară în campionat în acest sezon, Andrei Ivan a fost lovit de ghinion. Cu 10 minute înainte de pauză, Andrei Ivan, după un corner al alb-albaștrilor, s-a întins pe gazon și a acuzat probleme medicale.

Deși nu a fost implicat în vreun duel pe parcursul loviturii de la colț, Andrei Ivan s-a întins pe gazon și nu a mai putut continua partida, acuzând probleme musculare. În minutul 37, Andrei Ivan a fost înlocuit cu Elvir Koljic.

În drumul spre marginea terenului, Andrei Ivan și-a dus mâna în zona inghinală, semn că „nouarul” Universității Craiova ar putea avea probleme la mușchii adductori. În acest sezon, Andrei Ivan a mai fost titular în partida Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-0.

După Andrei Ivan, Ștefan Baiaram a acuzat probleme musculare la meciul cu Petrolul

La scurt timp după accidentarea lui Andrei Ivan, un alt fotbalist de bază din lotul antrenat de Costel Gâlcă a acuzat probleme musculare. Este vorba despre Ștefan Baiaram, titular cu Petrolul în flancul drept al atacului.

Totuși, Ștefan Baiaram a tras de el și a reușit să termine prima repriză pe teren. Ulterior, atacantul în vârstă de 21 de ani a fost înlocuit la pauza meciului cu Petrolul cu Ștefan Bană. Baiaram a marcat în victoria Universității Craiova, scor 4-2 cu UTA Arad.

Ștefan Baiaram abia revenise după o accidentare gravă suferită la începutul lunii mai în derby-ul Rapid – Universitatea Craiova, scor 1-2. În minutul 44 al meciului Universitatea Craiova – Petrolul, Ștefan Baiaram a primit cartonașul galben din partea lui Ionuț Coza.

Atacantul oltenilor i-a pus piedică lui Lucian Dumitriu, fundașul lateral stânga al Petrolului Ploiești. Tot în prima repriză Alexandru Mitriță a primit cartonașul galben pentru un fault fără minge asupra lui Sergiu Hanca.