Primă repriză nebună în Dinamo – Universitatea Craiova. Cel mai rapid gol al sezonului și două reușite într-un minut pe final

Într-o atmosferă senzațională creată de cei 7.000 de spectatori prezenți pe „Arcul de Triumf”, Dinamo și Universitatea Craiova au oferit un adevărat spectacol fotbalistic în prima repriză, cu trei goluri care mai de care mai frumoase, dar și cu numeroase faze de poartă.

Nebunie în primele 45 de minute ale derby-ului Dinamo – Universitatea Craiova. Bani înscrie cel mai rapid gol al sezonului

Derby-ul Dinamo – Universitatea Craiova a început furtunos, cu un gol marcat de „câini” la 32 de secunde distanță de la fluierul de start al arbitrului Marian Barbu. Ahmed Bani a scăpat singur în careu pe partea dreaptă, după o pasă excelentă a lui Selmani, și l-a învins pe Popescu cu un șut superb, la colțul lung.

Reușita a fost inițial anulată pentru o poziție suspectă de offside în care s-ar fi aflat jucătorul lui Dinamo, însă după o analiză de aproximativ 4 minute în camera VAR, unde se afla Florin Andrei, s-a decis că poziția lui Bani era una regulamentară, astfel că golul a fost validat.

Cum nu trecuseră decât 32 de secunde de la începutul meciului, acesta a devenit cel mai rapid gol marcat în actuala ediție a SuperLigii. Precedentul record de „viteză” îi aparținuse lui Kevin Varga, care a marcat în secunda 42 a meciului Rapid – Sepsi din etapa 4.

Așa cum era normal, oltenii nu au acceptat deloc situația de pe tabelă și s-au aruncat în atac, cu speranța că vor înscrie cât mai repede golul egalizator. Au dominat teritorial, au avut și câteva ocazii bune de a marca, printre care una uriașă a lui Alexandru Mitriță, care a lovit bara în minutul 16.

În replică, Dinamo a încercat să se apere cât mai sus și a încercat contraatacuri periculoase, nefructificate însă de jucătorii din avanposturi. Repriza părea că se îndreaptă spre un 1-0 în favoarea „câinilor”, însă finalul a fost la fel de exploziv precum începuse.

În minutul 43, Abdallah a făcut o cursă superbă pe partea dreaptă, a pătruns pe centru până la marginea careului, apărarea oltenilor respinge până la Gnahore, care a șutat superb, fără speranță pentru Laurențiu Popescu.

Mingea a fost deviată ușor de un fundaș craiovean înainte de a intra în plasă, s-a verificat și un posibil offside, dar totul a fost ok și tabela arăta un neverosimil 2-0 pentru Dinamo.

Bucuria băieților lui Zeljko Kopic a fost însă de scurtă durată. La faza imediat următoare, după repunerea mingii în joc, Koljic a primit o minge în careu de la Mekvabishvili, a pivotat cu fundașii lui Dinamo în spate și a redus din handicap din a doua încercare, cu toată opoziția portarului Golubovic.