PSV a cucerit primul titlu în Țările de Jos după 6 ani. Sezon incredibil pentru echipa din Eindhoven. Fanii au făcut show în tribune

PSV Eindhoven a obținut primul titlu în campionatul Țărilor de Jos după 6 ani, odată cu victoria împotriva celor de la Sparta Rotterdam.

PSV, noua campionă a Țărilor de Jos

PSV a dominat cu autoritate campionatul olandez. Echipa antrenată de Peter Bosz avea nevoie de un singur punct în confruntarea cu Sparta Rotterdam. Scorul a fost 4-2 pentru PSV, iar jucătorii au putut sărbători titlul în fața propriilor fani.

Sparta Rotterdam a deschis rapid scorul, în minutul 8 prin golul înscris de Metinho, după o pasă bună a lui Said Bakari. Tot Bakari a ieșit în evidență la următorul gol, însă printr-un autogol. Acesta a înscris în propria poartă în minutul 19 și a dus scorul la 1-1. Bakayoko a făcut 2-1 pentru PSV 7 minute mai târziu, însă echipa din Rotterdam a egalat în minutul 29, tot după un autogol, de data aceasta a lui Boscagli.

După pauză, meciul a fost controlat cu autoritate de echipa din Eindhoven. Boscagli și-a răscumpărat greșeala în minutul 67 și a dus scorul la 3-2 pentru echipa sa. Teze a stabilit scorul final în minutul 78, 4-2 pentru PSV Eindhoven.

Fanii celor de la PSV au făcut o atmosferă incendiară. Deși în Țările de Jos, politica legată de utilizarea materialelor pirotehnice este una foarte strictă, în peluza gazdelor s-au aprins mai multe torțe. Suporterii celor de la PSV au ținut în mână replici ale trofeului din Eredivisie.

05/05/2024 Netherlands 🇳🇱 PSV supporters with a pyroshow celebrating the title win 🏆 pic.twitter.com/yiyTx482oe

— 𝐂𝐚𝐬𝐮𝐚𝐥 𝐔𝐥𝐭𝐫𝐚 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥 (@thecasualultra) May 5, 2024

Sezon excelent pentru PSV

După această victorie, lucrurile sunt destul de clare în campionatul batav. PSV este campioană. După 32 de etape, echipa din Eindhoven a acumulat 87 de puncte. PSV a fost lider incontestabil pe tot parcursul sezonului iar băieții lui Peter Bosz au pierdut un singur meci în campionat, împotriva celor de la NEC Nijmegen, pe 30 martie.

Pe locul 2 se află Feyenoord, cu 75 de puncte, echipa care va merge alături de PSV în grupele Champions League. Podiumul este completat de Twente, cu 63 de puncte. Ajax, cea mai titrată echipă din istoria Țărilor de Jos, este abia pe poziția a 5-a, cu 49 de puncte. Lancierii au avut un început de sezon de coșmar, ocupând chiar ultimul loc în toamnă.

Pentru antrenorul celor de la PSV, Peter Bosz, este primul titlu din carieră. Acesta și-a amintit ce făcea acum 6 ani, când echipa sa câștiga ultimul titlu. Bosz a declarat: „Acum 6 ani priveam meciul din tribune, ca toată lumea. Îmi doream din suflet ca odată în viață să experimentez așa ceva pe pielea mea”.

PSV a avut o campanie bună și în Champions League. Echipa din Eindhoven a terminat pe locul 2 într-o grupă cu Arsenal, Lens și Sevilla. Aceasta a fost eliminată în optimi de Borussia Dortmund cu scorul de 1-3 la general.