Szintfelmérő tesztet írnak a másodikosok, negyedikesek és hatodikosok, de szinte tét nélküli a megmérettetés

Szintfelmérő tesztet írnak a másodikosok, negyedikesek és hatodikosok, de szinte tét nélküli a megmérettetés

A kisebbek román nyelvből, anyanyelvből és matematikából, illetve a hatodikosok nyelv és kommunikációból, valamint matematika és természetismeretből írnak szintfelmérő tesztet.

Az osztályzatok nem kerülnek be a naplóba, a pedagógusok a szülőkkel beszélik meg a gyerekek eredményeit.

A tavalyi másodikosok, negyedikesek és hatodikosok már 2022 szeptemberében tudták, hogy mikor fognak írni, mivel időben jóváhagyták a szintfelmérők menetrendjét, idén azonban csak február végén tudták meg pontosan a tesztek időpontjait.

A teszteredmények nem befolyásolják a tantervet, de még országos szintű visszajelzés sem érkezett az iskolákba arról, hogy miként alakultak az elmúlt években ezek a szintfelmérések.

Egyszer talán része lesz a diák portfoliójának

Körtesi Sándor, a marosvásárhelyi 7-es számú általános iskola igazgatója úgy véli, gyakorlati haszna minden vizsgának van, ezért ennek is. Ennek a szintfelmérésnek az a haszna, hogy

a gyerek és a szülő is meg tudja nézni, miként teljesít a gyerek egy picit nagyobb stresszhelyzetben és tömbösített vizsgatételekből

– foglalta össze az iskolavezető.

A teszteknek azonban nincsenek számszerűsített eredményei, kódokkal ellátott pontrendszerrel értékelik az eredményeket, és csak annyit írnak rá, hogy nem teljesítette, részben teljesítette vagy teljes egészében teljesítette a feladatot az adott diák.

Továbbá nem összesítik, hanem így küldik el a vizsgák eredményeit egy közös digitális platformra.

„Nem kaptunk még visszajelzést arról az elmúlt években, hogy országos szinten hogyan alakultak ezek a szintfelmérések. Szó volt arról, hogy egyszer majd része lesz a diák portfóliójának, ami alapján középiskolát választhat majd. Most egyre inkább hangoztatják az új tanügyi törvény bevezetésével, hogy el fog jönni az, amikor ez is része lesz a diák nagy dossziéjának” – tette hozzá Körtesi Sándor.

Hatodikban már nagyobb a jelentősége

Hatodikban már fontosabb szerepe van a tesztnek, a diákok vizsgahelyzetben érezhetik magukat, hiszen csak két év választja el őket a nyolcadik végi országos felmérőktől, amely alapján középiskolát választanak.

„Nekik is összesítés-jellegű a tesztjük az eddig tanult matek, román, magyar, idegennyelv és természetismereti anyagból. Ezzel felmérhetik, hogyan állnak. Náluk nagyobb hasznát látom a szintfelmérésnek.

Második osztályban sok kisdiák megijed a teszt kifejezéstől, de meg kell nyugtatni őket, hogy nincs túl nagy jelentősége ennek, csak felmérik a tudásszintet, viszont tény, hogy minden gyereket másképp érint érzelmileg egy vizsgahelyzet”

– magyarázta a hetes iskola igazgatója.

A szintfelmérőn az adott osztály tanítója van benn, de a teszteket mindig a tanintézet egy másik tanítója javítja. A helyzet érdekessége, hogy

nem kötelező a vizsga, semmi veszítenivalója nincs jelenleg annak a gyereknek, aki nem írja meg, nem is kell utólag sem megírnia, igazolást kell hoznia aznapra, ha hiányzik

– fejtette ki Körtesi Sándor.

A másodikosok május 13-15. között, a negyedikesek május 21-23. között írják meg a teszteket románból, matematikából és anyanyelvből. A hatodikosok első tesztje május 28-án lesz, nyelv és kommunikáció, illetve május 29-én matematika és természettudományok tematikákban kell majd bizonyítaniuk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *